Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Klęska Irakijczyków pod Faludżą

Wojska lądowe, 25 września 2014

Bojownicy Państwa Islamskiego zajęli bazę wojsk lądowych Iraku w Saklawiji, w pobliżu Faludży.

Publikowane w mediach społecznościowych zdjęcia pokazują zdobyte w wyniku niedawnego ataku pojazdy wojskowe. Islamistom miało udać się zniszczyć lub przejąć m.in. 4 czołgi M1A1-SA Abrams, kilkadziesiąt samochodów terenowych rodziny HMMWV i transportery opancerzone. Informacje te są jednak trudne do potwierdzenia / Zdjęcie: PI

Mimo nalotów prowadzonych przez koalicję na pozycje Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii (F-22 w roli bombowca, 2014-09-24), islamistom udało się zająć kolejną dużą bazę irackich wojsk lądowych, w pobliżu okupowanej od początku roku Faludży (al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03). Do ataku użyto zdobytych na Irakijczykach samochodów terenowych rodziny HMMWV.

Według informacji przekazywanych przez irackich wojskowych, personel bazy liczył w chwili ataku ponad 1000 żołnierzy i cywilnych pracowników wojska. Zaledwie 200 z nich udało się zbiec. Pozostali najprawdopodobniej zginęli podczas walk lub zostali pojmani. Irackie władze nie potwierdzają jednak oficjalnie tych doniesień.

Scenariusz ataku, w którym przebrani w irackie mundury napastnicy wykorzystali zamachowców-samobójców, do złudzenia przypomina sceny z czerwca i lipca br., kiedy islamistom udało się wyprzeć liczniejsze siły irackie z północy kraju (Iracka kolumna zmechanizowana zniszczona, 2014-07-14, Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11). Potwierdza tym samym pojawiające się w ostatnich tygodniach opinie, że kampania nalotów na pozycje Państwa Islamskiego, bez towarzyszącej jej ofensywy lądowej, nie przyniesie zakładanego rezultatu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.