Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Części zamienne dla wojsk irackich

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 listopada 2014

Irak zgłosił zapotrzebowanie na części zamienne dla pojazdów dostarczonych przez Amerykanów i używanych w wojskach lądowych. DSCA wystąpiła do Kongresu USA o zgodę na sprzedaż tych komponentów.

Pozyskane w ostatnich latach pojazdy wojskowe produkcji amerykańskiej stanowią podstawowe uzbrojenie wojsk lądowych Iraku walczących z bojownikami Państwa Islamskiego. Przez słabe wyszkolenie i niskie morale żołnierzy zachodni sprzęt wojskowy jest często niszczony lub przejmowany przez islamistów / Zdjęcie: Państwo Islamskie

Złożone przez Irakijczyków zamówienie, będzie realizowanie w ramach międzyrządowego porozumienia Cooperative Logistics Supply Agreement. Dostawy przeprowadzane zostaną przez General Dynamics Land Systems, za pośrednictwem US Army. Zapowiadana umowa nie zakłada opcji offsetu.

W przesłanych do Kongresu dokumentach znalazła się prośba o udzielenie zgody na sprzedaż Irakowi pakietu części zamiennych do pojazdów używanych przez wojska lądowe tego państwa, w tym czołgów podstawowych Abrams M1A1-SA (Amunicja dla irackich Abramsów, 2014-10-21), samochodów ciężarowych M1070 HETT i M978A2, M985A2, M984A2 rodziny HEMTT, wozów zabezpieczenia technicznego M88A1/2 Hercules, transporterów opancerzonych M113A2, samochodów terenowych rodziny HMMWV, 155-mm haubic holowanych M198 i 155-mm armatohaubic M109A5 oraz 12,7-mm wielkokalibrowych karabinów maszynowych M2HB. Wartość zlecenia szacuje się na 2 mld zł (600 mln USD).

Realizacja złożonego zamówienia ma fundamentalne znaczenie dla zachowania zdolności bojowej oddziałów lądowych Iraku (Wsparcie techniczne dla Iraku, 2013-07-27). Jednostki wyposażone w sprzęt amerykański, zakupiony bezpośrednio u producentów lub odkupiony z zapasów magazynowych sił zbrojnych USA, od miesięcy stawiają opór bojownikom Państwa Islamskiego (Islamiści chwalą się sukcesami w Iraku, 2014-10-02), wypierających siły rządowe z zachodniej i północnej części kraju. W ostatnich tygodniach PI zapowiada też przeprowadzenie ofensywy lądowej skierowanej na Bagdad. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.