Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chorwacja utworzy centrum bsl

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 27 września 2018

Rząd Chorwacji 13 września ogłosił projekt odtworzenia gotowości eksploatacyjnej lotniska Pula, położonego na półwyspie Istria. Obiekt został porzucony przez Oruzane snage Republike Hrvatske (OSRH, Siły Zbrojne Chorwacji) w 2012, gdy uznano, że jest nieperspektywiczny.

W wyposażeniu nowego centrum mają znaleźć się m.in. bsl Skylark 1 / Zdjęcie: MOHR

Według planów chorwackiego Ministerstwa Obrony w 2020 na lotnisku Pula ma stacjonować ok. 150 żołnierzy OSRH z jednostek wspomagania dowodzenia (Zapovjednistvo za potporu), rezerwowych pułków piechoty wojsk lądowych (Hrvatska Kopnena vojska, HKoV) i przyszłego, jeszcze nieistniejącego, Centrum bezzałogowych statków latających (Srediste za besposadne zrakoplovne sustave). Ostatnie z w/w zostało uznane za nową, niezwykle ważną zdolność, która umożliwiłaby również zatrudnienie wysoko wykwalifikowanego personelu z żupanii istryjskiej.

Dziennik Jutarnji List poinformował, że nowe centrum bsl ma wspomagać jednostki OSRH w niesieniu pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i katastrof technologicznych oraz zwalczaniu terroryzmu, zapobieganiu rozprzestrzeniania broni masowego rażenia i przeciwdziałaniu zagrożeniom bezpieczeństwa energetycznego i cybernetycznego. Jutarnji List podaje, że wyposażenie centrum stanowić ma 6 bsl Aeronautics Orbiter (porozumienie w tej sprawie, wartości 4,88 mln euro, podpisał 15 maja minister rolnictwa Tomislav Tolušić) i 4 bsl Elbit Skylark 1, od 1997 znajdujące się na stanie HKoV.

Eksploatacją i wsparciem logistycznym Orbiterów zajmować się mają HKoV. Wojsko ma użytkować je przez 40% przewidzianego nalotu. Pozostałe godziny byłyby wykorzystane przez ministerstwo rolnictwa do monitorowania i obserwacji łowisk rybackich.

Według gazety przywrócenie aktywności wojska w Puli powiązane jest z niedawnym zakupem 12 ex-izraelskich samolotów wielozadaniowych F-16C/D Barak. W ramach tego kontraktu planowane jest też utworzenie tam cywilno-wojskowego ośrodka zajmującego się cyberbezpieczeństwem (jednym z obszarów jego działalności ma być zwalczanie bezzałogowców, Chorwacja kupi ex-izraelskie F-16, 2018-03-29).

Powrót OSRH do Puli jest częścią szerszego planu powrotu chorwackiego wojska do miast, gdzie tradycyjnie stacjonowały w przeszłości jednostki wojskowe. W ubiegłym roku jednostki OSRH wróciły do Sinju i Vukovaru, a niedługo kompania piechoty morskiej będzie stacjonować w Ploče. Pod koniec roku OSRH powrócą również do Varaždinu – powiedział chorwacki minister obrony Damir Krsticevic.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.