Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby Rafale z TALIOS-em

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 października 2016

Thales poinformował o pierwszym locie samolotu wielozadaniowego Rafale, wyposażonego w zasobnik celowniczy TALIOS.

Docelowo siły zbrojne Francji mają dysponować 45 zasobnikami TALIOS / Zdjęcie: Thales

Pierwszy lot Rafale z zasobnikiem celowniczym TALIOS (TArgeting Long-range Identification Optronic System), wcześniej oznaczanym jako PDL-NG, miał miejsce 27 lipca w bazie lotniczej Istres. Podczas ponad 2-godzinnego lotu urządzenie rejestrowało obrazy wysokiej rozdzielczości za pomocą kamery TV.

Pierwszym samolotem przystosowanym do przenoszenia TALIOS-a był Mirage 2000. Według mediów francuskich jego oblot z zasobnikiem odbył się 28 kwietnia (Modernizacja francuskich Mirage 2000D, 2015-12-11).

TALIOS jest zasobnikiem zdolnym do wspomagania lotnika w trakcie całego procesu decyzyjnego, od wykrycia celu aż do jego zneutralizowania podczas misji uderzeniowych dalekiego zasięgu, identyfikacji celów powietrznych czy bezpośredniego wsparcia lotniczego, niezależnie od pory doby.

Integracja TALIOS-a z Rafale jest jednym z elementów modernizacji tej konstrukcji do standardu określanego jako F3R. Nowe samoloty mają osiągnąć zdolność operacyjną w połowie 2018 (Meteor naprowadzany przez Rafale, 2015-05-02).

Siły zbrojne Francji zakupiły na razie 20 TALIOS-ów, przeznaczonych dla Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji) i Aéronavale (lotnictwa francuskiej marynarki wojennej). Docelowo nabytych będzie 45 zasobników tego typu. Ich produkcja seryjna rozpocznie się w przyszłym roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.