Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-35B tankują z Voyagera

Lotnictwo wojskowe, 19 października 2018

Brytyjskie wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B Lightning II ze składu 617. Squadronu Dambusters – pierwszej jednostki Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) wyposażonej w samoloty tego typu przeprowadziły pierwsze operacje pobierania paliwa z wielozadaniowego samolotu transportowo-tankującego Voyager (Airbus A330 MRTT). Tankowanie odbyło się 16 października, w brytyjskiej przestrzeni powietrznej nad Morzem Północnym, na wysokości 5790 m. Paliwo przetaczano za pomocą przewodu elastycznego.

Brytyjski F-35B z 617. Squadronu pobiera paliwo z Voyagera / Zdjęcie: MO W. Brytanii

RAF mają na stanie 14 Voyagerów w dwóch różnych wersjach, przystosowanych do podawania paliwa za pomocą przewodów elastycznych. Samoloty oznaczone jako KC3 mają zabudowane 2 zasobniki podskrzydłowe Cobham 905E i zestaw Cobham 805E w kadłubie, wersja KC2 ma tylko 2 zasobniki podskrzydłowe. Wszystkie wchodzą w skład 101. Squadronu, stacjonującego w bazie Brize Norton.

Voyager zapewnia bardzo potrzebną zdolność tankowania w powietrzu, dzięki której zapewniamy regularne wsparcie operacji wielu typów samolotów RAF. Wspieranie nowego F-35B, który wchodzi do służby, jest niezwykle ważnym zadaniem dla załóg Voyagerów. Pierwsze tankowania F-35B przebiegły bardzo dobrze, dzięki wcześniejszym operacjom tego typu, wykonanym podczas przebazowania samolotów z USA do Wielkiej Brytanii na początku tego roku – powiedział kapitan Voyagera (Regularne loty na Falklandy?, 2018-05-25).

To fantastyczne móc po raz pierwszy połączyć brytyjskie samoloty piątej generacji z Voyagerem na brytyjskim niebie. Zdolność pobierania paliwa z Voyagera daje F-35B możliwość wykonywania zadań bojowych w obronie narodu na całym świecie – dodał jeden z pilotów F-35B (Lądowania F-35B na HMS Queen Elizabeth, 2018-10-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.