Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

15 programów offsetowych LM

Przemysł zbrojeniowy, 26 marca 2019

W Wojskowych Zakładach Elektronicznych przedstawiciele MON, Lockheed Martina ipolskich spółek sektora specjalnego podpisali dzisiaj umowy offsetowe w ramach programu Wisła. Za technologie i urządzenia ma zapłacić MON.

Podpisanie głównej umowy offsetowej przez przedstawiciela Locheed Martina, w udziałem m.in. ministra obrony i prezesa PGZ / Zdjęcie: Rafał Jóźwiak

Po podpisaniu ramowej umowy dotyczącej pierwszego etapu programu Wisła (5,4 mld zł na Wisłę w 2018, 2019-02-19), strony zobowiązały się do sfinalizowania rozmów offsetowych w ciągu roku. Jako pierwszy ten obowiązek wypełnił Lockheed Martin, dostawca wyrzutni i pocisków PAC-3 MSE, jedynego jak dotąd efektora kupionego dla systemu obrony powietrznej.

Są to jednocześnie pierwsze porozumienia podpisane zgodnie ze znowelizowanymi przepisami o transakcjach kompensacyjnych. Do tej pory były one podpisywane w ramach głównej umowy zakupu systemów wojskowych. W przypadku Wisły są one negocjowane i opłacane oddzielnie, przy czym zakup technologii oraz urządzeń niezbędnych do ich wdrożenia jest opłacany w kasy MON. Ministerstwo ma potem przekazać prawa własności intelektualnej oraz oprzyrządowanie wybranym zakładom.

Taka konstrukcja umowy pozwoliła na przeniesienie ryzyka niepowodzenia procesu asymilacji technologii ze spółek na resort obrony. Amerykanie nie gwarantowali bowiem zakupu usług i towarów wytworzonych w polskich zakładach w ramach offsetu. Wymagają uzyskania przez rodzime podmioty odpowiednich certyfikatów, a ewentualne zlecenia wymagałyby również pokonania konkurencji dotychczasowych poddostawców koncernu. W rezultacie umowy offsetowe zawarte w ramach pierwszego etapu programu Wisła nie zapewniają rynku zbytu, ale jedynie możliwość wejścia na niego w przyszłości.

Podpisane dzisiaj umowy dotyczą 5 polskich podmiotów, w ramach łącznie 15 przedsięwzięć, których czas realizacji wyznaczono na od 4 do 8 lat. Stwarzający potencjalnie największe możliwości jest jeden z dwóch programów, które trafią do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: zakupu technologii i urządzeń niezbędnych do utworzenia centrum modelowania, symulacji i testowania pocisków rakietowych. Dzięki temu podmioty PGZ powinny przyswoić sobie część doświadczeń LM i zdobyć bazowe zdolności do projektowania oraz wdrażania różnych typów pocisków rakietowych.

Drugim offsetobiorcą są WZE z podwarszawskiej Zielonki (Umowa offsetowa pomiędzy Kongsbergiem i WZE, 2015-06-12), dla których przewidziano 7 programów związanych z produkcją lub montażem podzespołów PAC-3 MSE oraz kontenerów startowych, w tym m.in. modułu sterowania gazodynamicznego pocisków. Prace przy elementach wyrzutni oraz ich obsłudze – w ramach dwóch projektów – powinny być realizowane przez Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu.

Wykonywanie elementów kompozytowych systemu przewidziano dla dęblińskiego oddziału Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 (Porozumienie Bella i WZL-1, 2016-07-07). Ostatnim beneficjantem są Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, które będą partycypować w trzech projektach. Dotyczą one obsługi elementów podwozi, a także instalacji hydraulicznych i elektrycznych samolotów F-16.

Ze względu na wieloletni okres wdrażania umów offsetowych ewentualne pozytywne rezultaty nie będą dotyczyły pierwszego etapu programu Wisła. Teoretycznie stworzą jednak takie możliwości w odniesieniu do drugiego etapu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.