Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

B-52 zamiast F-16

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 23 maja 2009

Przedstawiciele amerykańskich wojsk lotniczych ujawnili szczegóły planów wycofania w 2010 ponad 250 samolotów bojowych. Zaoszczędzone środki mają być przeznaczone m.in. na odtworzenie 4., operacyjnej eskadry bombowców B-52.

Z 744 wyprodukowanych B-52, w służbie pozostało do dzisiaj niecałe 80 samolotów. Kolejnych 20 znajduje się w rezerwie. Rezygnacja z najstarszych F-15 i F-16 ma pozwolić na odtworzenie dodatkowej eskadry bojowej tych bombowców / Zdjęcie: USAF

Plany wycofania w przyszłym roku 250 samolotów bojowych zostały zawarte w ujawnionym 7 maja projekcie budżetu resortu obrony (zobacz: Więcej o amerykańskich cięciach). Przedwczoraj przedstawiciele USAF przedstawili szczegóły tego planu.

Pierwotnie w przyszłym roku budżetowym z jednostek operacyjnych miały być wycofane tylko 4 samoloty bojowe. Zamierzenia wojsk lotniczych dodają do tej liczby dodatkowo 112 egz. starszych modeli samolotów F-15, 134 egz. F-16 oraz 3 szturmowe A-10.

Powinno to pozwolić na zaoszczędzenie 355 mln USD, a w ciągu najbliższych 5 lat - 3,5 mld USD. Michael Donley, wiceszef resortu obrony ds. lotnictwa, stwierdził, że dzięki temu będzie można zwiększyć ukompletowanie jednostek (zwolni się ok. 4000 etatów), zaangażowanych w misje zagraniczne i doposażyć je w sprzęt oraz uzbrojenie.

Powtórzył przy tej okazji, że USAF chce w przyszłym roku budżetowym zakupić dodatkowe bezzałogowce (MQ-1 Predator, MQ-9 Reaper) i załogowe samoloty rozpoznawcze MC-12 Liberty (czyli przebudowane King Air 350). Dodał, że za zaoszczędzone środki będą również pozyskiwane pociski AIM-120D i AIM-9X.

Najbardziej widocznym efektem obecnych cięć, ma być jednak odtworzenie czwartej eskadry operacyjnej bombowców B-52.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.