Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Montaż T-50 w Bułgarii?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 października 2019

Jak donoszą bułgarskie media podczas niedawnej wizyty w Republice Korei premier Bojko Borisow i minister obrony Krasimir Karakaczanow zaproponowali przedstawicielom Korea Aerospace Industries zbudowanie w Bułgarii zakładów, w których odbywałby się montaż końcowy samolotów szkolno-bojowych T-50 Golden Eagle i uderzeniowych FA-50.

Linia montażu końcowego samolotów T-50 w zakładach KAI w Sacheon / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Według gazety Trud rozmowy o współpracy obronnej między Sofią a Seulem są związane z postulatem Bułgarów, aby T-50 były montowane w ich kraju w ramach offsetu związanego z zakupem samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-16C/D Block 70/72. Amerykański koncern brał udział w projekcie T-50 i swego czasu samolot ten został oficjalnie włączony do gamy jego produktów (Argentyna kupi FA-50, 2019-08-19).

Komentując korzyści wynikające z zakupu F-16, bułgarskie media poinformowały, że porozumienie powinno doprowadzić do przekazania Bułgarom przez Amerykanów technologii remontu 25 elementów instalacji  hydraulicznej podwozia F-16 i podstawowej obsługi technicznej instalacji elektrycznej. Według bułgarskiego ministra gospodarki Emila Karanikołowa Bułgaria otrzyma również amerykańską pomoc w rozwoju bezzałogowych statków latających (Bułgaria jednak kupi F-16, 2019-07-31).

Oprócz tego bułgarskie radio  poinformowało, że południowokoreański przemysł jest zainteresowany udziałem w projekcie elektrowni jądrowej Belene w Bułgarii, a Prezydent Republiki Korei Południowej Mun Jae-in zauważył, że istnieją ogromne możliwości współpracy gospodarczej między Bułgarią a Republika Korei w zakresie teleinformatyki, energii odnawialnej i obronności (Seul – kurs na zbrojeniową niezależność , 2019-03-27).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.