Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmodernizowany sprzęt dla Brazylii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 października 2019

Exército Brasileiro (wojska lądowe Brazylii) odebrały 32 zmodernizowane 155-mm samobieżne armatohaubice M109A5+BR Paladin i 5 wozów zabezpieczenia technicznego M88A1 Hercules.

Zarówno armatohaubice M109A5+BR, jak i wzt M88A1 pochodzą z nadwyżek US Army / Zdjęcie: MO Brazylii

Zgoda na modernizację M109A5 została wyrażona przez amerykański Departament Stanu już w 2014, a kontrakt został przyznany BAE Systems dwa lata później. Pierwsze unowocześnione pojazdy Brazylia otrzymała w 2017.

Modernizację zrealizowano w ramach programu Foreign Military Sales. Kontrakt objął też dostawę pakietu części zamiennych, szkoleń i wsparcia logistycznego. Jego wartość wyniosła około 54 mln USD.

Odebrane przez Brazylię armatohaubice M109A5+BR różnią się od wcześniejszych wariantów M109 m. in. nową haubicą M284 osadzoną na łożu M182. Pozwoliło to na uzyskanie większej donośności. M109A5 może prowadzić ogień na dystans 22 km przy użyciu standardowej amunicji lub do 30 km używając amunicji z dodatkowym napędem rakietowym.

W ramach modernizacji brazylijskie M109A5+BR wyposażono w nowocześniejszy system kierowania ogniem, układ nawigacji i cyfrowe radiostacje Harrisa. Dzięki tym udoskonaleniom udało się znacznie skrócić czas od zajęcia stanowiska ogniowego do otwarcia ognia (Modernizacja brazylijskich pojazdów, 2014-06-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra