Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Modernizacja brazylijskich pojazdów

Wojska lądowe, 12 czerwca 2014

DSCA przesłała do Kongresu USA dokumenty niezbędne do uzyskania zgody na sprzedaż do Brazylii pakietów modernizacyjnych dla wybranych typów pojazdów opancerzonych wojsk lądowych tego państwa.

Prawdopodobna modernizacja wszystkich brazylijskich gąsienicowych transporterów piechoty M113 pozwoli na utrzymanie tych pojazdów w linii przez następne 20 lat. Uzupełnią one wprowadzane do służby kołowe transportery opancerzone VBTP-MR Guarani 6x6 / Zdjęcie: MO Brazylii

W przesłanych do Kongresu dokumentach znalazło się zamówienie na pakiety modernizacyjne dla gąsienicowych transporterów opancerzonych M113B oraz 155-mm samobieżnych armatohaubic M109A5. Całkowita wartość obydwu programów wynosi 241 mln USD (732,3 mln zł).

W przypadku transporterów M113, wojska lądowe Brazylii zamierzają zmodernizować 434 pojazdy tego typu do standardu M113A2MK1, lokalnie określanego jako M113BR. To kontynuacja programu zapoczątkowanego pod koniec 2011. BAE Systems otrzymało wówczas zlecenie na modernizację 150 M113B za 41,9 mln USD (127,2 mln zł). Pierwsze unowocześnione wozy odebrano pod koniec zeszłego roku (Pierwsze M113BR odebrane, 2013-12-11).

Przez długi okres czasu zakładano, że modernizacji poddanych zostanie zaledwie 350 brazylijskich M113. Pozostałe wozy miałyby wówczas zostać wycofane z linii i zmagazynowane. Wydawało się, że potwierdzeniem tych planów było ogłoszenie w lutym br. ograniczenia wydatków obronnych państwa (Brazylia zmniejsza budżet obronny, 2014-02-24).

Zmodernizowane armatohaubice M109A5+ uzupełnią w linii m.in. starsze M109A3. Poza pakietami modernizacyjnymi, przesłane do Kongresu dokumenty zawierają też prośby o dostawy części zamiennych i dokumentacji technicznej oraz wsparcie techniczne, logistyczne i szkoleniowe dla użytkownika / Zdjęcie: US Army

Z kolei 40 armatohaubic M109 zostanie zmodernizowanych do standardu M109A5+. Modernizacja ma obejmować m.in. wymianę zespołów napędowych, wprowadzenie układu filtrowentylującego, chroniącego załogę przed szkodliwym działaniem broni masowego rażenia, czy cyfryzację wyposażenia pokładowego, w tym urządzeń dowódcy wozu. O planach tych mówiono już od pewnego czasu (36 M109A5+ dla Brazylii, 2013-08-01).

W oba przedsięwzięcia zaangażuje się BAE Systems. Większość prac zostanie najprawdopodobniej scedowana na lokalnych producentów. Dla przykładu, modernizacja pierwszych 150 transporterów M113BR prowadzona jest w wojskowych zakładach mechanicznych w Kurytybie na południu kraju.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra