Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjsko-katarska eskadra

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 czerwca 2020

Wspólna eskadra Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) i Alquwwat Aljawiyat Alqataria (wojsk lotniczych emiratu Kataru) rozpoczęła 15 czerwca loty szkoleniowe. 12 Squadron wyposażony jest w wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter Typhoon. Jego bazą jest RAF Coningsby.

12 Squadron jest pierwszą połączoną eskadrą w RAF od czasu II wojny światowej i Bitwy o Anglię / Zdjęcie: MO W.Brytanii

Pierwsze informacje dotyczące utworzenia wspólnej eskadry wojsk lotniczych Kataru i W. Brytanii ujawniła w grudniu 2017 minister obrony W. Brytanii ds. zakupów Harriett Baldwin. Formalną datą narodzin eskadry jest 24 lipca 2018, a Brytyjczycy podają, że przygotowania do jej działania rozpoczęto w marcu 2020.

Wspólna eskadra jest jednym z elementów transakcji zawartej w 2017 przez rządy w Londynie i Ad-Dausze, dotyczącej zakupu 24 Typhoonów dla Alquwwat Aljawiyat Alqataria. Dzięki temu katarscy piloci i personel obsługowy będą mogli zapoznać się z taktyką użytkowania Eurofighterów (m. in. wykonywania zadań walki elektronicznej). Obydwie strony liczą też na wypracowanie wspólnych procedur związanych z walką z terroryzmem.

Dostawy katarskich Typhoonów, produkowanych w zakładach BAE Systems w Warton, mają rozpocząć się w 2022. Piloci 12 Squadronu mają zajmować się ochroną przestrzeni powietrznej emiratu podczas XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w tym samym roku (Katar kupił Eurofightery , 2017-12-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.