Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brytyjsko-katarska eskadra

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 czerwca 2020

Wspólna eskadra Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) i Alquwwat Aljawiyat Alqataria (wojsk lotniczych emiratu Kataru) rozpoczęła 15 czerwca loty szkoleniowe. 12 Squadron wyposażony jest w wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter Typhoon. Jego bazą jest RAF Coningsby.

12 Squadron jest pierwszą połączoną eskadrą w RAF od czasu II wojny światowej i Bitwy o Anglię / Zdjęcie: MO W.Brytanii

Pierwsze informacje dotyczące utworzenia wspólnej eskadry wojsk lotniczych Kataru i W. Brytanii ujawniła w grudniu 2017 minister obrony W. Brytanii ds. zakupów Harriett Baldwin. Formalną datą narodzin eskadry jest 24 lipca 2018, a Brytyjczycy podają, że przygotowania do jej działania rozpoczęto w marcu 2020.

Wspólna eskadra jest jednym z elementów transakcji zawartej w 2017 przez rządy w Londynie i Ad-Dausze, dotyczącej zakupu 24 Typhoonów dla Alquwwat Aljawiyat Alqataria. Dzięki temu katarscy piloci i personel obsługowy będą mogli zapoznać się z taktyką użytkowania Eurofighterów (m. in. wykonywania zadań walki elektronicznej). Obydwie strony liczą też na wypracowanie wspólnych procedur związanych z walką z terroryzmem.

Dostawy katarskich Typhoonów, produkowanych w zakładach BAE Systems w Warton, mają rozpocząć się w 2022. Piloci 12 Squadronu mają zajmować się ochroną przestrzeni powietrznej emiratu podczas XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w tym samym roku (Katar kupił Eurofightery , 2017-12-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra