Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakończono manewry Epic Sky

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 01 grudnia 2017

30 listopada w bazie Al Udeid w Katarze zakończyły się manewry Epic Sky, w których wzięły udział 4 wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter Typhoon ze składu 29 (R) eskadry z Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) i nieokreślona liczba Mirage 2000-5EDA wojsk lotniczych Kataru. Podczas pięciodniowych ćwiczeń Brytyjczycy przekazali kolegom z Kataru doświadczenia związane z pilotażem, eksploatacją i obsługą techniczną Typhoonów.

Eurofighter Typhoon i Mirage 2000-5EDA podczas manewrów Epic Sky / Zdjęcia: MO W. Brytanii

Dowódca kontyngentu RAF Wing Commander (ppłk) James Bolton powiedział, że jego żołnierze byli bardzo podekscytowani możliwością wspólnego latania z Katarczykami. Cieszymy się, że jesteśmy tutaj, aby ćwiczyć i latać wraz z kolegami z wojsk lotniczych Kataru. Pokazaliśmy im wyjątkowe zdolności Typhoona. Piloci i służby techniczne z obydwu krajów wiele nauczyły się od siebie – powiedział Wing Commander Bolton.

Dowódca Epic Sky mjr Ali Hussein Al Hababi dodał, że celem ćwiczenia było wspólne szkolenie w wykonywaniu  misji obrony powietrznej i uderzeniowych, a także doskonalenie umiejętności taktycznych personelu. 

17 września 2017 ówczesny sekretarz obrony W. Brytanii Sir Michael Fallon i jego katarski odpowiednik Chalid ibn Muhammad al-Attija podpisali list intencyjny w sprawie zakupu przez Katar 24 Typhoonów. W październiku koncern BAE Systems ujawnił, że w grę wchodzi także dostawa 6 samolotów szkolenia zaawansowanego Hawk (Katar kupuje Hawki, 2017-10-16, Katar chce kupić Eurofightery , 2017-09-18).

Według Defense News wszystkie szczegóły dotyczące w/w transakcji zostały już uzgodnione, a podpisanie kontraktu ma nastąpić już wkrótce, podobnie jak umowy w sprawie zakupu kolejnych Rafale (12 kolejnych Rafale dla Kataru?, 2017-11-26).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.