Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozstrzygnięcie w sprawie patrolowca dla MOSG

Marynarka wojenna, 06 lipca 2020

Dzisiaj, 6 lipca, wydane zostało postanowienie odrzucające protest złożony przez PGZ Stocznię Wojenną. Decyzja ta umożliwia dalsze kroki w tej sprawie. Teraz dokumentacja przetargu przekazana zostanie do Urzędu Zamówień Publicznych, który obligatoryjnie musi sprawdzić poprawność przeprowadzonego postępowania i w terminie do 30 dni dostarczyć informację o wyniku. Jeśli nie zostaną zgłoszone żadne zastrzeżenia, otworzy to drogę do podpisania umowy z dostawcą, którym jest francuska stocznia Socarenam.

La Confiance to pierwszy z 3 patrolowców tego typu zbudowany dla francuskiej Marynarki Wojennej przez stocznię Socarenam. Podobnej wielkości będzie jednostka oferowana MOSG / Zdjęcie: MO Francji

Przetarg na nową pełnomorską jednostkę patrolową dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej został ogłoszony 13 grudnia 2019. W odpowiedzi wpłynęły dwie oferty: pochodząca od stoczni Socarenam o wartości 111 mln zł oraz od PGZ Stoczni Wojennej, opiewająca na kwotę 138,99 mln zł. Dodatkowo Francuzi dali 3 lata gwarancji na wyposażenie jednostki, w porównaniu z 2,5 roku oferowanych przez SW.

W tej sytuacji rozstrzygnięcie, które nastąpiło 4 maja, jednoznacznie wskazało zwycięstwo stoczni francuskiej.

Stocznia Socarenam znana jest z budowy jednostek patrolowych, które w ostatnich latach trafiły do marynarek Belgii (2 jednostki typu Castor, w służbie 2014-15) i Francji (3 jednostki typu La Confiance, w służbie 2017-20). Uzyskała także zamówienie na 6 kolejnych jednostek dla marynarki francuskiej oznaczone jako Patrouilleurs Outre-mer (POM, patrolowce zamorskie, Francja zamawia okręty patrolowe , 2020-01-20).

Nie jest jeszcze znana oferta stoczni na patrolowiec dla MOSG. Wymogi mówiły o jednostce zdolnej do wykonywania zadań w ochronie granic Unii Europejskiej, głównie na Morzu Bałtyckim i Śródziemnym. Wyporność powinna wynieść ok. 1000 t, długość 60-66 m, zanurzenie ok. 3,5 m, szerokość powyżej 10,5 m. Powinien osiągać prędkość maksymalną większą niż 19 w, a zasięg maksymalny ma wynieść minimum 2600 Mm przy prędkości 9 w.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.