Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rafale na Reunion

Lotnictwo wojskowe, 23 kwietnia 2014

Francuzi przebazowali parę samolotów Rafale na wyspę Reunion na Oceanie Indyjskim.

Rafale B po zakończeniu jednej z operacji pobierania paliwa z tankowca C135FR podczas przelotu z Istres na Reunion / Zdjęcie: MO Francji

W ramach szkolenia personelu Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji) resort obrony tego kraju wysłał, po raz pierwszy w historii, samoloty wielozadaniowe Rafale na wyspę Reunion (Ciężkozbrojny Rafale, 2014-01-24). Jest to terytorium zależne Paryża, leżące na Oceanie Indyjskim, w odległości ok. 700 km na wschód od Madagaskaru i 200 km na południowy zachód od Mauritiusu.

Do dalekodystansowego przelotu wyznaczono parę Rafale B z eskadry myśliwskiej EC 1/91 Gascogne, wspieraną przez tankowiec C135FR z GRV 2/91 Bretagne. Samoloty wystartowały 22 kwietnia, o 5 rano, z bazy Istres. Po 10 h 35 min lotu Rafale, które 5-krotnie pobierały podczas lotu paliwo, wylądowały na lotnisku w St. Denis. Tankowiec dołączył do nich 25 min później. Na pokładzie C135FR podróżowała także grupa ok. 40 osób personelu naziemnego.

Jednym z celów przelotu było wykazanie zdolności Armee de l’Air do realizacji misji ekspedycyjnych, a także nabycie doświadczenia w tego typu operacjach przez załogi lotnicze i personel naziemny. Oprócz tego, 23 kwietnia po południu, Rafale wzięły udział w niewielkich manewrach, udzielając bezpośredniego wsparcia lotniczego żołnierzom 2. Régiment Parachutiste d’Infanterie de Marine (RPIMA, pułku spadochroniarzy piechoty morskiej).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra