Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rafale na Reunion

Lotnictwo wojskowe, 23 kwietnia 2014

Francuzi przebazowali parę samolotów Rafale na wyspę Reunion na Oceanie Indyjskim.

Rafale B po zakończeniu jednej z operacji pobierania paliwa z tankowca C135FR podczas przelotu z Istres na Reunion / Zdjęcie: MO Francji

W ramach szkolenia personelu Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji) resort obrony tego kraju wysłał, po raz pierwszy w historii, samoloty wielozadaniowe Rafale na wyspę Reunion (Ciężkozbrojny Rafale, 2014-01-24). Jest to terytorium zależne Paryża, leżące na Oceanie Indyjskim, w odległości ok. 700 km na wschód od Madagaskaru i 200 km na południowy zachód od Mauritiusu.

Do dalekodystansowego przelotu wyznaczono parę Rafale B z eskadry myśliwskiej EC 1/91 Gascogne, wspieraną przez tankowiec C135FR z GRV 2/91 Bretagne. Samoloty wystartowały 22 kwietnia, o 5 rano, z bazy Istres. Po 10 h 35 min lotu Rafale, które 5-krotnie pobierały podczas lotu paliwo, wylądowały na lotnisku w St. Denis. Tankowiec dołączył do nich 25 min później. Na pokładzie C135FR podróżowała także grupa ok. 40 osób personelu naziemnego.

Jednym z celów przelotu było wykazanie zdolności Armee de l’Air do realizacji misji ekspedycyjnych, a także nabycie doświadczenia w tego typu operacjach przez załogi lotnicze i personel naziemny. Oprócz tego, 23 kwietnia po południu, Rafale wzięły udział w niewielkich manewrach, udzielając bezpośredniego wsparcia lotniczego żołnierzom 2. Régiment Parachutiste d’Infanterie de Marine (RPIMA, pułku spadochroniarzy piechoty morskiej).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.