Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

A400M przewozi Griffona

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 20 października 2020

W ramach prób operacyjnych samolot transportowy A400M Atlas ze składu l’armée de l’Air et de l’Espace (wojsk lotniczych i kosmicznych Francji) przetransportował wielozadaniowy transporter opancerzony pojazd Griffon 6x6 z Dżibuti do Orleanu. W historycznej misji, trwającej ok. 7 h, udział wzięło trzech pilotów i trzech inżynierów lotniczych z 61e ET (eskadry transportowej) oraz specjaliści EM ATT (zespołu ds. samolotów transportowych) z bazy lotniczej BA123 Charles Paoli z Orleanu-Bricy.

Załadowanie Griffona do samolotu transportowego A400M okazało się wyzwaniem dla załogi ze względu na ponadgabarytowe wymiary wozu (7,58 m x 2,54 m), a zwłaszcza jego wysokość (3,58 m z zsmu) / Zdjęcia: MO Francji

Operacja okazała się trudna, nie tylko ze względu na wymiary wozu (7,58 m x 2,54 m), a zwłaszcza jego wysokość (3,58 m z zsmu), a także dużą masę (20,8 t –  ładowność A400M to 37 t).

Podczas załadunku pojazdu prześwit pomiędzy zsmu i sufitem ładowni Atlasa wynosił zaledwie kilka centymetrów. Po wielu próbach konieczna była reorganizacja sposobu załadunku i wyładunku samolotu. Celem eksperymentu było oficjalne zatwierdzenie wymagań transportu lotniczego dla Griffona, narzuconych z góry przez Direction Générale de l’Armement (DGA, francuskiej agencji ds. zakupów wojskowych, Próby Griffona w Afryce, 2020-09-25).

Obecnie A400M Atlas jest jedynym samolotem l’armée de l’Air et de l’Espace zdolnym do transportu Griffona (Próby załadunku Boxera do A400M, 2020-08-21, A400M certyfikowany do zrzutów spadochroniarzy, 2020-06-03, Nowa zdolność A400M , 2020-05-26).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.