Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Embraer i FAB opracują STOUT

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 16 listopada 2020

Dowódca Força Aérea Brasileira, gen. broni bryg. Antonio Carlos Moretti Bermudez, 13 listopada, podczas Narodowego Seminarium Obronnego, publicznie przedstawił projekt nowego samolotu transportowego krótkiego startu (ang. Short Take Off Utility Transport, STOUT). W przedsięwzięciu oprócz wojska udział bierze także koncern Embraer. Protokół ustaleń w tej kwestii został podpisany w grudniu ub. r. (Nowy transportowiec dla FAB, 2019-12-23).

Wizualizacja STOUT w wersji transportowej … 

STOUT, w typowym układzie górnopłata, z tylną rampą i usterzeniem w układzie T, ma być napędzany 4 silnikami – 2 turbinowymi i 2 elektrycznymi, poruszającymi sześciołopatowe śmigła. Samolot ma być zdolny do startu z maksymalnym ładunkiem co najmniej 3 t, z pasów o długości 1200 m. W ładowni ma mieścić się 24 spadochroniarzy lub 30 żołnierzy z wyposażeniem, albo palety, czy wyposażenie umożliwiające transport chorych i/lub rannych. W planach jest też wersja pasażersko-dyspozycyjna.

… i pasażerskiej. Nie podano, kiedy planowane jest rozpoczęcie budowy i oblot prototypu / Ilustracja: FAB

Nowy samolot ma operować z lądowisk w Amazonii, dysponujących krótkimi, wąskimi i nieutwardzonymi pasami startowymi. Jego zasięg obliczeniowy to 2425 km. STOUT ma zastąpić w służbie używane obecnie samoloty C-95 (EMB-110 Bandeirante) i C-97 (EMB-120 Brasilia). Być może w jego konstrukcji zastosowane zostaną technologie użyte do opracowania nowego brazylijskiego samolotu komunikacji regionalnej (Embraer wraca do korzeni, 2020-10-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.