Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amunicja dla PSR-A Pilica

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 listopada 2020

Spółka Mesko podpisała z Inspektoratem Uzbrojenia MON kontrakt na dostawy 23-mm amunicji z pociskiem BZT (przeciwpancerno-zapalająco-smugowym) do armat przeciwlotniczych ZU-23, wchodzących m.in. w skład jednostek ogniowych Przeciwlotniczego Sytemu Rakietowo-Artyleryjskiego Pilica. Umowa będzie realizowana w l. 2020-2022, a jej łączna wartość opiewa na kwotę ponad 10,5 mln zł. Amunicja będzie użyta do szkolenia załóg znajdujących się na wyposażenia Sił Zbrojnych RP 23-mm działek i nowych jednostek ogniowych PSR-A Pilica.

W najbliższych latach do Wojska Polskiego trafić ma 6 systemów Pilica. Ich wykonawcą jest konsorcjum PGZ-Pilica, które tworzą PGZ, PIT-RADWAR, PCO i Zakłady Mechaniczne Tarnów (integrator systemu) / Zdjęcie: PGZ  

Siły Zbrojne RP od wielu lat z powodzeniem eksploatują systemy oparte na armatach kalibru 23 mm, jednak amunicja typu BZT nie była od dłuższego czasu zamawiana. Reaktywacja produkcji tego rodzaju amunicji ma dla nas duże znaczenie, szczególnie biorąc pod uwagę rosnące w ostatnich miesiącach zainteresowanie innych klientów pozyskiwaniem skutecznych w obsłudze środków do przeciwdziałania nisko latającym celom, takim jak bezzałogowe statki powietrzne – powiedział Gabriel Nowina Konopka, wiceprezes zarządu Mesko.

23-mm naboje z pociskiem BZT są przeznaczone do strzelania z armat przeciwlotniczych rodziny ZU-23-2, ZSU 23-4 i ich odmian oraz zestawów artyleryjsko-rakietowych rodziny ZUR-23-2 i ZSU-23-4MP, do których Mesko dostarcza również pociski rakietowe Grom/Piorun. W/w systemy służą do zwalczania nisko lecących celów powietrznych, takich jak śmigłowce i samoloty oraz lekko opancerzonych celów naziemnych i nawodnych.

Pod koniec października przeprowadzono ostatnie badania zdawczo-odbiorcze PSR-A Pilica, przed dostawą pierwszego systemu do Sił Zbrojnych RP. W ich zrealizowano m.in. strzelania rakietowe z użyciem pocisków Grom i Piorun, które potwierdziły poprawność integracji tych typów rakiet z jednostką ogniową oraz możliwość rażenia celów powietrznych.

W najbliższych latach do Wojska Polskiego trafić ma 6 systemów Pilica. Pojedynczy system składa się z 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowiska dowodzenia, stacji radiolokacyjnej, 2 pojazdów transportowych i 2 pojazdów amunicyjnych. W skład każdej jednostki ogniowej PSR-A Pilica wchodzą 2 armaty kal. 23 mm i 2 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Grom/Piorun. Każdy z zestawów ma własną głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz dalmierzem laserowym, co umożliwia PSR-A Pilica zdolność prowadzenia działań autonomicznych i operowania w ramach zintegrowanej, wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej jako system bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD, Umowy IU i PIT-RADWAR, 2020-03-12, Zamówienie na Pilicę, 2016-11-24).

Umowa na dostawy 23-mm amunicji z pociskiem BZT to kolejne zamówienie pozyskane przez Mesko. W ostatnim czasie zakład ze Skarżyska-Kamiennej wynegocjował m.in. umowy na dostawy amunicji do samobieżnych armatohaubic Goździk i Dana (Rosomaki-S i amunicja dla WP, 2020-09-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.