Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Renegade / Sarex-21

Marynarka wojenna, Służby państwowe, 19 maja 2021

Jednostki pływające Morskiego Oddziału Straży Granicznej SG-111 i SG-215 uczestniczyły 17 maja w morskim epizodzie ćwiczenia Renegade/Sarex-21. 3. Flotylla Okrętów MW do ćwiczenia wydzieliła korwetę patrolową ORP Ślązak, okręty: ratowniczy ORP Lech i szkolny ORP Wodnik, a także kuter ratowniczy R-15 Maćko i holownik H-1 Gniewko. Trening został zorganizowany przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 potrwa do 21 maja, a jego głównym celem jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego / Zdjęcia:  st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek

Epizod zakładał, że na Bałtyku, w rejonie Łeby, doszło do kolizji dwóch okrętów, a w jej wyniku do rozerwania poszycia poniżej linii wody i pożaru. Według scenariusza treningu część poszkodowanych członków załóg znalazła się w wodzie, a jednostki zdryfowały na mieliznę. Służby ratownicze, po otrzymaniu sygnału o zdarzeniu, przystąpiły do działania zgodnie z procedurami.

W akcji poszukiwania rozbitków i ich ewakuacji uczestniczyły okręt ratowniczy ORP Lech, kuter ratowniczy R-15 Maćko wraz z holownikiem H-1 Gniewko, jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Morskiego Oddziału Straży Granicznej a także samolot patrolowy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W ćwiczeniu uczestniczyli również żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej, straż pożarna i służby medyczne (Holownik Gniewko przekazany MW, 2020-03-26).

Po przybyciu okrętów w rejon kolizji, ORP Lech przejął rolę koordynatora w miejscu prowadzenia akcji. Jednostki przystąpiły do poszukiwania rozbitków w wodzie, i ich ewakuacji na pokład koordynatora, gdzie po triażu i wstępnym zaopatrzeniu medycznym, służby ratownicze podejmowały decyzję o sposobie dalszej ewakuacji prowadzonej równolegle drogą morską i powietrzną. Zadaniem jednostek pływających SG-111 i SG-215 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej była asekuracja podnoszenia rozbitków z pokładu okrętu ORP Ślązak przez śmigłowiec ratowniczy (Dwa patrolowce dla Straży Granicznej, 2010-06-24).

Rozbitkowie wymagający hospitalizacji zostali przetransportowani śmigłowcem do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Pozostali poszkodowani zostali ewakuowani drogą powietrzną na lądowisko lub morską do portu w Łebie.

Osobnym elementem epizodu, prowadzonym po zakończeniu ewakuacji rozbitków było ratowanie mienia polegające na gaszeniu, a następnie ściągnięciu jednostek z mielizny i odholowaniu do portu. W roli pozorantów jednostek uczestniczących w kolizji na morzu wystąpiły korweta patrolowa ORP Ślązak i okręt szkolny ORP Wodnik (Admirał Ziemiański zapowiada dozbrojenie Ślązaka, 2021-04-20).

Na podstawie informacji 3. FO i kmdra ppor. SG Andrzeja Juźwiaka


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.