Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Royal Navy patroluje oceany

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 07 października 2021

Dowództwo Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii) oddelegowało 3 okręty patrolowe typu River Batch 2 do pełnienia zadań u wybrzeży Afryki i na Oceanie Spokojnym.

Serię River Batch 2 tworzą: HMS Forth, HMS Medway, HMS Trent (na zdjęciu), HMS Tamar i HMS Spey / Zdjęcie: MO W. Brytanii

HMS Trent (P224) po kilkumiesięcznym pobycie na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym został na 3 miesiące skierowany do Zatoki Gwinejskiej. Będzie to pierwsza misja okrętu Royal Navy w tym regionie od 3 lat. Okręt będzie wypełniał zadania patrolowe związane ze zwalczaniem piractwa i weźmie udział w serii ćwiczeń z partnerskimi flotami z państw tego regionu. Okręt zawinie do portów w Nigerii, Ghanie, Senegalu, Gambii i Zielonego Przylądka, a także weźmie udział w organizowanych przez Francję międzynarodowych manewrach Exercise Grand African Nemo.

Na HMS Trent jest zaokrętowany 17-osobowy kontyngent Royal Marines, który będzie trenował z przedstawicielami innych flot abordaż czy zabezpieczanie dowodów przestępstw. W razie potrzeby marines będą wykonywali także misje zwalczania piractwa, przemytu czy terroryzmu. Każdego roku przez rejon Zatoki Gwinejskiej przepływają z i do W. Brytanii statki z towarami o wartości ponad 6 mld GBP, a jest to obszar dużej aktywności piratów, z którymi lokalne władze sobie nie radzą.

Równolegle rozpoczęła się misja HMS Spey (P234) i HMS Tamar (P233) na Oceanie Spokojnym. 3 października br. okręty przeszły Kanał Panamski i wyszły na Pacyfik. Ich rejon operowania będzie się rozciągał od zachodnich wybrzeży obu Ameryk do wschodniego wybrzeża Afryki, a więc obejmie również Ocean Indyjski. Okręty będą operowały na tych akwenach przez 5 lat (HMS Spey wyruszył do Portsmouth, 2020-10-29).

Dla okrętów nie wyznaczono stałej bazy zaopatrzeniowej. HMS Spey i HMS Tamar będą wchodziły po zaopatrzenie i na prace serwisowe do różnych potów w zależności od aktualnych potrzeb. Tym samym na Pacyfiku operują teraz 2 brytyjskie zespoły okrętów. Poza Team Speymar, jak nieoficjalnie nazwano parę patrolowców, na zachodnim Pacyfiku operuje grupa lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08).

Okręty patrolowe typu River są stale dyslokowane na akwenach kluczowych z punktu widzenia brytyjskiej polityki i pozostają w gotowości do reagowania na sytuacje kryzysowe. Poza w/w jednostkami HMS Medway (P223) operuje na Karaibach, a HMS Forth (P222) – na południowym Atlantyku, w rejonie Falklandów (HMS Mersey patroluje kanał La Manche, 2019-01-03, HMS Medway po pierwszych testach morskich, 2018-12-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.