Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Współdziałanie Cavoura i Queen Elizabeth

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 23 listopada 2021

Załogi lotniskowców: włoskiego Cavour (550) i brytyjskiego HMS Queen Elizabeth (R08) przeprowadziły próby współdziałania zaokrętowanych na nich wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B. W testach interoperacyjności na wodach Morza Śródziemnego, które zakończyły się wczoraj, 22 listopada 2021, udział wzięli lotnicy włoskich Aeronautica Militare (wojsk lotniczych) i lotnictwa Marina Militare (marynarki wojennej) oraz Amerykanie z Marine Fighter Attack Squadron 211 (eskadry myśliwsko-uderzeniowej, VMFA-211) Wake Island Avengers.

Włoscy lotnicy są przedstawicielami trzeciego kraju, którego samoloty wielozadaniowe F-35B operowały z pokładu brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth / Zdjęcia: MO W. Brytanii i Włoch

Próby obserwowali szef sztabu Sił Zbrojnych Włoch Ammiraglio (adm.) Giuseppe Cavo Dragone, szef sztabu Marina Militare Ammiraglio di Squadra (wadm.) Enrico Credendino i szef sztabu Aeronautica Militare Generale di Squadra Aerea (gen. broni) Luca Goretti.

W ramach ćwiczeń dwa włoskie F-35B (po jednym ze składu wojsk lotniczych i lotnictwa marynarki) wylądowały na pokładzie HMS Queen Elizabeth, a dwa amerykańskie F-35B (za sterami których zasiadali dowódca VMFA-211 ppłk Andrew D’Ambrogi i kpt. Jacob Slaughter) – na pokładzie Cavoura. Po odnowieniu zdolności bojowej samoloty powróciły na swoje macierzyste okręty.

Ćwiczenie to stanowi silny impuls w procesie rozwijania krajowych zdolności projekcji siły na morzu, oprócz zdolności już osiągniętych przez F-35A, zarówno podczas szkolenia, jak i w rzeczywistych warunkach. Dzięki temu nasz kraj jest jedynym, który może zagwarantować Unii Europejskiej tego rodzaju zdolności. Synergia wojsk lotniczych i marynarki wojennej w operowaniu F-35B z lotniskowca umożliwi im działąnie w sytuacjach, gdy lotinska na ziemi nie będą dostępne – stwierdził adm. Dragone (Włoski F-35B na pokładzie Cavoura, 2021-08-02).

Fakt, że amerykańskie, włoskie i brytyjskie F-35B są w stanie operować z pokładów kilku lotniskowców daje NATO elastyczność taktyczną i przewagę strategiczną. Ćwiczenia pokazują, że okręt flagowy Royal Navy może bez problemu współdziałać z innymi narodami – dodał dowódca CSG21 kmdr Steve Moorhouse (F-35B spadł do Morza Śródziemnego, 2021-11-17, Z HM QE na USS America, 2021-08-23).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.