Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Z HM QE na USS America

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 23 sierpnia 2021

Jeden z wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B ze składu Marine Fighter Attack Squadron 211 (eskadry myśliwsko-uderzeniowej, VMFA-211) Wake Island Avengers wykonał 20 sierpnia 2021 historyczną misję, startując z lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth i lądując na pokładzie okrętu desantowego USS America (LHA 6), typu America. Za sterami samolotu zasiadał dowódca VMFA-211 mjr Brian Kimmins. Obydwie jednostki znajdują się obecnie na Oceanie Spokojnym.

 F-35B pilotowany przez mjra Briana Kimminsa startuje z lotniskowca HMS Queen Elizabeth do historycznej misji / Zdjęcie: US Navy

Tam przeprowadzono jego tankowanie i podwieszenie uzbrojenia. Następnie F-35B wykonał uderzenie na wyznaczone cele. Była to pierwsza w historii Royal Navy i US Navy operacja tego typu, pokazująca interoperacyjność flot Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Misja ta podkreśliła, jak ważne są nasze wysiłki, aby nie operować tylko z lotnisk naziemnych, ale także wykonywać operacje na morzu, z dala od macierzystych baz. Pokazaliśmy także jak w ramach CSG 21 (Carrier Strike Group 21, lotniskowcowej grupy bojowej) rozwijamy zdolności interoperacyjności, operacji połączonych i zapewnienia bezpieczeństwa teatru działań – powiedział płk Simon Doran, przedstawiciel US Navy przydzielony do brytyjskiej CSG 21 (CSG 21 przeciwko islamistom, 2021-06-23).

W ramach najnowszej doktryny Waszyngtonu US Marine Corps ma być siłą zdolną do działania w zasięgu systemów rozpoznania i uzbrojenia przeciwnika, wspierającą okręty US Navy w zapewnieniu przewagi na morzu, operując także z jednostek sojuszniczych (America ESG na Morzu Filipińskim, 2020-09-04).  

To milowy krok w rozwoju zdolności uderzeniowych lotniskowcowej grupy bojowej Royal Navy i naszej integracji z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku. Ćwiczenie z różnymi sojusznikami, w tym z USA i Japonią, jest nieocenioną okazją do zdobycia dalszych doświadczeń w operowaniu F-35B Lightning i śmigłowców Merlin i Wildcat z lotniskowców typu Queen Elizabeth i kluczem do zgłoszenia całkowitej zdolności operacyjnej lotniskowca do końca 2023 – dodał dowódca grupy lotniczej okrętu kmdr por. James Blackmore.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.