Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Estonia przekaże uzbrojenie Ukrainie

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 04 stycznia 2022

30 grudnia 2021 Peeter Kuimet, szef Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Obrony Republiki Estońskiej poinformował, że Tallinn przekaże Ukrainie eks-fińskie 122-mm haubice D-30 (2A18) i przeciwpancerne pociski kierowane FGM-148 Javelin. Informacje te przedostały się do opinii publicznej dzięki państwowemu nadawcy Eesti Rahvusringhääling.

Estońscy żołnierze podczas ćwiczeń z obsługi Javelinów / Zdjęcie: MO Estonii

Gdy Tallinn odstąpi ten sprzęt, w wyposażeniu tamtejszych sił zbrojnych pozostaną jedynie armatohaubice K9 i ppk Spike LR, co świadczy o dużym poświęceniu małego państwa, które też boryka się z rosyjskim zagrożeniem.

Ma być to wyrazem wsparcia dla Kijowa w obliczu coraz większego zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej. Rząd Estonii – nie będąc odosobnionym w takich twierdzeniach – uważa, że w ciągu kilku najbliższych tygodni może dojść do starć między wojskami ukraińskimi i Rosjanami z republiki Donieckiej i Ługańskiej. Nie wyklucza nawet pełnoskalowego konfliktu między Rosją i Ukrainą, zapoczątkowanego przez inwazję wojsk kierowanych z Kremla, w którym duże znaczenie mają odgrywać zdolności przeciwpancerne i artyleria (Kulisy ukraińskiej modernizacji artylerii, 2020-11-10).

Jednak w sprawie przekazania D-30 i Javelinów Tallinn jest uzależniony od zgody odpowiednio tandemu fińsko- niemieckiego i Amerykanów. 42 haubice D-30 pozyskano w 2009, ale w ramach modernizacji artylerii wycofywano je, zastępując samobieżnymi K9 Thunder (w Estonii noszącymi oznaczenie Kõu).

Javeliny są używane przez ukraińskich żołnierzy od maja 2018, gdy Kijów odebrał pierwszą partię tego sprzętu, obejmującą 37 przenośnych wyrzutni CLU i 210 ppk FGM-148C. W grudniu 2019 zawarto porozumienie opiewające na 150 ppk FGM-148E i 10 CLU. Ostatnie pociski przybyły na lotnisko Kijów-Boryspol w październiku 2021 (Kolejne Javeliny dla Ukrainy, 2021-10-24).

Udowadniając możliwości posiadanych ppk w grudniu ub.r. Kijów pochwalił się, że Javelin skutecznie poraził kadłub transportera BTR z wieżą czołgu T-64 osłonięty pancerzem klatkowym (Javelin pokonał pancerz klatkowy, 2021-12-23). Natomiast kilka dni temu Ukraińcy poinformowali o zniszczeniu rosyjskiej ciężarówki wojskowej Ural przez ppk Stugna-P. Pocisk miał trafić w pojazd znajdujący się w odległości 5,6 km od wyrzutni – na granicy maksymalnego zasięgu ppk.

Estońskie wsparcie dla Ukrainy zapoczątkowano kilka lat temu, organizując kursy języka angielskiego dla ukraińskich żołnierzy i przekazując m.in. 2400 pistoletów kal. 9 mm. W nieodległej przyszłości być może ziści się estońsko-niemiecka inicjatywa w sprawie przekazania szpitali polowych o wartości 5 mln euro.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.