Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Phalanxy dla KDX III

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 14 lutego 2022

Republika Korei złożyła w USA wiosek o sprzedaż 4 okrętowych zestawów obrony bezpośredniej Mk 15 Mod 25 Phalanx Block 1B Baseline 2. Ponadto zapotrzebowanie obejmuje 4 tys. 20-mm nabojów typu AA20 (szkolne) i AA61 (ostre), pakiet części zamiennych i usługi szkoleniowe.

Zakup Phalanxów jest odejściem od systemu Goalkeeper zastosowanego w niszczycielach KDX III pierwszej serii produkcyjnej / Zdjęcie: Maciej Hypś

Jest to kolejne w ostatnim czasie zamówienie na Phalanxy ze strony Republiki Korei. W grudniu 2020 Departament Obrony USA poinformował o zezwoleniu na sprzedaż temu państwu 2 systemów za 39 mln USD. Z 4 dodatkowymi zestawami wartość zamówienia wzrosła do 129 mln USD. Systemy samoobrony zostaną zainstalowane na trzech niszczycielach typu KDX III drugiej serii produkcyjnej, po dwa na każdym.

W uzasadnieniu zezwolenia na sprzedaż Phalanxów napisano, że zwiększą one zdolności okrętów Republiki Korei do obrony przed pociskami przeciwokrętowymi i innymi zagrożeniami, które przedarły się przez wcześniejsze linie obrony. Zwiększy to bezpieczeństwo ważnego sojusznika USA w regionie Pacyfiku.

Równolegle południowokoreański urząd do spraw pozyskiwania uzbrojenia ujawnił plan skonstruowania rodzimego systemu obrony bezpośredniej dla okrętów wojennych. Uzbrojenie ma bazować na systemie Goalkeeper i ma być gotowe do 2027. Trafi do uzbrojenia niszczycieli KDDX, fregat FFX-III i przyszłego lotniskowca (Seul zamawia kolejny niszczyciel, 2021-11-10, Plany zakupowe Republiki Korei, 2015-02-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.