Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Korea Pd. wybrała F-35

Lotnictwo wojskowe, 22 listopada 2013

Przedstawiciele sił zbrojnych Republiki Korei wybrali F-35A jako zwycięzcę konkursu F-X III. Seul zakupi 40 samolotów tego typu.

Wybór F-35A jako nowego samolotu wielozadaniowego Hankook Kong Goon jest kolejnym sukcesem Lockheed Martina w Azji / Zdjęcie: US Air Force

Jak donosi agencja Yonhap dzisiaj kolegium połączonych szefów sztabów sił zbrojnych Republiki Korei zadecydowali, że w ramach konkursu F-X III kraj ten zakupi 40 samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35A Block 3, zdolnych do wykonywania zadań obrony powietrznej i uderzeń na cele powierzchniowe (Zespół zadaniowy ds. F-X III, 2013-09-27). Dostawy realizowane będą przez 4 lata, począwszy od 2018.

Kolegium prześle teraz swoją rekomendację do Defense Acquisition Programme Administration (DAPA), która zajmie się negocjacją warunków umowy. Jak wiadomo, F-35 sprzedawane są w ramach programu Foreign Military Sales (FMS), więc transakcja będzie ostatecznie zawarta pomiędzy rządami USA i Korei Pd. Oznacza to, że cena samolotów będzie znana dopiero po finalizacji porozumienia. Poprzednio zarezerwowano na ten cel 8,3 bln wonów (blisko 7,3 mld USD).

Wybór F-35A wzbudził wiele głosów sprzeciwu. Jedną z kwestii, podnoszonych przez południowokoreańskich obserwatorów jest możliwość pozyskania od Amerykanów nowoczesnych technologii w ramach offsetu. Miejscowi analitycy cytują też słowa b. Szefa Sztabu US Air Force gen. Ronalda Foglemana, który niedawno stwierdził, że F-35 uzyska całkowite zdolności bojowe dopiero na początku lat 2020, po wdrożeniu wersji Block 3F. Nieujawniony przedstawiciel południowokoreańskiego przemysłu powiedział wręcz, iż w 2018 Korea będzie mogła używać F-35 wyłącznie do szkolenia.

Opcjonalnie Seul nabędzie 20 kolejnych samolotów wielozadaniowych, niesprecyzowanego typu. Więcej szczegółów dotyczących sposobu ich pozyskania i terminów dostaw nie podano. Agencja Yonhap cytuje rzecznika kolegium połączonych szefów sztabów, Eom Hyo-sik, który twierdzi, że wspomniane samoloty miałyby wejść do służby w 2023-2024, jednak zależeć to będzie od aktualnych potrzeb Hankook Kong Goon (HKG, wojsk lotniczych Republiki Korei) i sytuacji międzynarodowej.

Rozwiązanie takie pozostawia jeszcze cień nadziei Boeingowi i EADS, które oferowały HKG odpowiednio F-15SE Silent Eagle i Eurofightera. Pierwsza konstrukcja nawet wygrała pierwszy przetarg na F-X III, ostatecznie anulowany (Przetarg w Korei Pd. zostanie powtórzony, 2013-09-24).

Być może jednak wspomniane przedsiębiorstwa zostaną z niczym, ponieważ Koreańczycy zamierzają równolegle prowadzić prace nad własnym samolotem wielozadaniowym, oznaczonym jako F-X. Dowództwo HKG chciałoby, aby zakończyły się one ok. 2020. Pierwsze samoloty miałyby trafić do jednostek liniowych już w 2023.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra