Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey poinformował 14 listopada 2022, że Londyn wycofa żołnierzy z Mali wcześniej niż planowano. Powodem ma być niestabilność polityczna w tym afrykańskim kraju, a w szczególności 2 zamachy stanu w Mali w ciągu 3 lat. Brytyjczykom nie podoba się również współpraca rządu malijskiego z rosyjską grupą najemników Wagnera.
– Grupa Wagnera uczestniczy w masowym naruszaniu praw człowieka, a współpraca malijskiego rządu z najemnikami sprawia, że uzyskiwany efekt jest przeciwny do zamierzonego i nie przyczynia się do trwałej stabilności i bezpieczeństwa w regionie – oświadczył Heappey w przemówieniu dla parlamentarzystów.
Wielka Brytania jest ostatnim krajem, który wycofał kontyngent z Mali. Tydzień temu wycofali się Francuzi, dla których jest to nie tylko porażka wizerunkowa, ale też utrata realnych wpływów. Wyjście z Mali oznacza, że przewagę w tym państwie definitywnie zdobywają Rosjanie, którzy już od 2020 – po przejęciu władzy przez juntę – odgrywali dość dużą rolę. Mimo że udział rosyjskiej grupy najemników Wagnera w walce z islamistycznymi bojownikami nigdy nie został potwierdzony ani przez władze w Moskwie, ani w Bamako, to nie ulega on wątpliwości.
Od pewnego czasu wiadome było, że wycofanie się wojsk brytyjskich jest czasu nieuniknione, szczególnie po opuszczeniu tego kraju przez żołnierzy francuskich. Brytyjczyków stacjonujących w mieście Gao było zbyt mało, aby skutecznie realizować zadania, a współpraca z Rosjanami nie wchodziła w grę. Rządy brytyjski i francuski starają się zachować dobrą minę do złej gry. Zapewniają, że będą nadal monitorować terytorium Mali z pobliskiego Nigru. Wydaje się jednak, że Zachód – z pomocą Wagnerowców nastawiających lokalną ludność przeciwko Francuzom i Brytyjczykom – przegrał bitwę o serca i umysły w Mali.
Operację w Mali określa się jako najbardziej niebezpieczną misję pokojową na świecie, na której od 2013 zginęło 288 żołnierzy ONZ. Od 2020 na terytorium Mali przebywało ok. 300 brytyjskich żołnierzy służących pod egidą ONZ, która sprawuje ochronę nad miejscową ludnością przed islamskim ekstremizmem. Do zadań Brytyjczyków należało prowadzenie misji patrolowych i zwiadowczych przeciwko bojownikom powiązanym z Al-Kaidą w Islamskim Maghrebie i Państwem Islamskim (Francuskie Reapery Block 5 z GBU-12 , 2021-08-25, Chinooki w Mali nie zwalniają tempa, 2021-06-02).