Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Duńskie EH101 w Mali

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 stycznia 2020

Od połowy grudnia 2019 w Gao we wschodnim Mali stacjonują dwa śmigłowce transportowe EH101 z 722 eskadry Flyvevåbnet(królewskich wojsk lotniczych Danii) wraz z 70 żołnierzami. Ich zadaniem jest wsparcie działań prowadzonych przez siły zbrojne koalicji w ramach operacji Barkhane. Wiropłaty mają operować w całym regionie i latać do Burkiny Faso, Nigru, Czadu, czy Mauretanii. Duńskie EH101 pozostaną w Mali do grudnia 2020.

Przed wysłaniem do Afryki załogi duńskich EH101 przeszły szkolenie w Meksyku / Zdjęcie: MO Danii

EH101 ma dużą zdolność transportową i zmieni sytuację taktyczną operacji Barkhane. Jednocześnie sprawi, że codzienne życie będzie bardziej bezpieczne i wygodne dla żołnierzy wojsk lądowych, ponieważ transport powietrzny jest znacznie bardziej bezpieczny niż lądowy – powiedział płk Martin Birkedahl Nielsen.

Operacja Barkhane obejmuje bardzo duży obszar geograficzny w regionie gdzie brak jest infrastruktury a warunki klimatyczne, często ograniczają możliwość użycia pojazdów – dodaje płk Nielsen (Francuskie Reapery z GBU-12, 2019-12-23, Zderzenie śmigłowców nad Mali, 2019-11-26, THeMIS w Mali, 2019-10-03).

Dania już wcześniej wspierała działania koalicji w Afryce, wysyłając w styczniu 2013 samolot transportowy C-130J-30 i 40 żołnierzy jako wsparcie operacji Serval. Oprócz tego duński Hercules dwukrotnie wspomagał oddziały misji pokojowej ONZ MINUSMA (United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali), a w 2016 duńskie siły specjalne były częścią holenderskiej grupy zadaniowej operującej w rejonie Gao w Mali (Karpackie Pumy rozpoczęły służbę w Mali, 2019-10-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra