Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dobre wyniki Rheinmetalla

Przemysł zbrojeniowy, 15 listopada 2010

Niemiecka Rheinmetall Group opublikowała dane o wynikach finansowych. Koncern wychodzi z kryzysu, notując wzrost obrotów i zysków. W bieżącym roku niemal powróci do stanu z 2007.

</span>Zakłady zbrojeniowe koncernu nadal się rozwijają, również za sprawą podpisanego w ubiegłym roku kontraktu na dostawy 405 bwp Puma o wartości ok. 3,1 mld Euro (ponad połowa tej sumy przypadnie KMW). Kolejne lata mogą jednak przynieść zmniejszenie obrotów, ze względu na programy oszczędnościowe rządu Niemiec, jak również innych krajów europejskich / Zdjęcie: Rheinmetall

Sytuacja niemieckiego koncernu zaczęła pogarszać się pod koniec 2008, w związku z załamaniem rynku motoryzacyjnego. Doprowadziło to do zmniejszenia obrotów z ok. 4 mld Euro w 2007, do 3,87 mld Euro oraz do zwolnienia 2,5 tys. z 21 tys. pracowników. Wielu innych zostało skierowanych na przymusowe przestoje lub skrócono im czas pracy (zobacz: Rheinmetall - poprawa sytuacji finansowej).

Ubiegły rok zakończył się obrotem w wysokości jedynie 3,4 mld Euro i niewielką stratą. Najgorsze wyniki ponownie miały zakłady, produkujące na rzecz rynku motoryzacyjnego.

W pierwszych 9 miesiącach bieżącego roku grupa zanotowała jednak obrót w wysokości 2,72 mld Euro, czyli o 18% większy, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pojawił się również zysk. Przed opodatkowaniem wyniósł on 173 mln Euro, w porównaniu do 32 mln strat sprzed roku.

Związane to jest głównie ze skokowym zwiększeniem produkcji podzespołów samochodowych, aż o 31%, do wartości 1,456 mld Euro.

Zakłady branży zbrojeniowej zanotowały wzrost obrotów o 6%, do 1,264 mld Euro. Pewien wpływ na te wyniki miało przejęcie norweskiej Simrad Optronics AS oraz zawiązanie spółki joint-venture z MAN-em (zobacz: Powstał Rheinmetall-MAN). Obecnie finalizowany jest również zakup południowoafrykańskiej Laingsdale Engineering i włoskiej SEI SpA.

Tak dobre wyniki grupy pozwolą na osiągnięcie obrotów i zysków sprzed kryzysu. W całym 2010 wartość sprzedaży powinna osiągnąć 3,9 mld Euro, a więc być niewiele mniejsza niż w 2007 i większa niż w rok później.

O ile jednak branża motoryzacyjna w zasadzie wychodzi już z kryzysu, zakłady sektora zbrojeniowego prawdopodobnie dopiero wkraczają w okres poważnych kłopotów. Najwięksi odbiorcy produktów wojskowych Rheinmetalla - Niemcy i Holandia - ogłosili już programy redukcji wydatków wojskowych, które mogą przełożyć się na zmniejszenie zamówień w najbliższych latach (zobacz np.: Holandia drastycznie zmniejsza wydatki).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.