Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czechy likwidują poligon dla USA

Strategia i polityka, 07 kwietnia 2011

Czeskie ministerstwo obrony chce zamknąć poligon Brdy, na którym miał zostać umieszczony radar systemu obrony antyrakietowej USA. Jego likwidacja ma nastąpić w ciągu 2-3 lat.

O wstępnej decyzji resortu obrony poinformował w czeskiej telewizji minister Alexandr Vondra. Ostateczna decyzja o losach poligonu Brdy ma zapaść do końca 2011. Jego likwidacja ma potrwać 2-3 lata.

Minister Vondra stwierdził, że Czechy liderują w Europie pod względem powierzchni poligonów w przeliczeniu na żołnierza. Muszą więc - ze względów ekonomicznych - zrezygnować z części z nich. Poligon Brdy, który miał zostać udostępniony Amerykanom jest wykorzystywany jedynie w niewielkim stopniu i można go zlikwidować w pierwszej kolejności. Armia ma zaoszczędzić dzięki temu około 100-150 mln Euro rocznie.

W 1993 na jednego czeskiego żołnierza przypadało 1,1 ha powierzchni poligonów. Dziś jest to aż 5,5 ha. Łącznie czeskie poligony mają powierzchnię blisko 130 tys. ha.

Obecnie w Czechach jest 5 poligonów. Największy jest Hradiště o powierzchni 330 km2, po nim Libavá o powierzchni 327 km2, a trzecim właśnie Brdy. Mniejszy jest Boletice koło Šumavy o powierzchni 220 km2, a najmniejszy Březina na północ od Vyškova o powierzchni 158 km2.

Poligon Brdy (Zdjęcie: ČHNJ) leży ok. 100 km od Pragi. Jego powierzchnia wynosi 260 km2. W ostatnich latach odbywały się na nim ćwiczenia państw NATO. Stale używa go 13. dělostřelecká brigáda z Jincích.

Ze względu na bliskość stolicy, Brdy ze swoją unikatową przyrodą mogą stać się atrakcyjnym miejscem wypoczynkowym, którym zresztą były już wcześniej. Co ciekawe, przeciwko decyzji wojska protestują ekolodzy. Oceniają oni, że pozostawanie ważnego przyrodniczo terenu w rękach wojskowych pozwala na zachowanie jego naturalnych walorów. Najazd turystów może je zniszczyć.

Część poligonu Brdy armia udostępniła cywilom już wcześniej. Minister Vlasta Parkanova w 2007 zdecydowała o otwieraniu w weekendy słynnych stawów Padrt'skich. Ekologowie protestowali już wtedy, bowiem w tym rejonie po raz pierwszy od wieków pojawiły się bociany czarne i orły bieliki.

Porozumienie czesko-amerykańskie o umieszczeniu na poligonie Brdy radaru systemu obrony antyrakietowej zostało podpisane w lipcu 2008 (Czechy czekają na nową administrację, 2008-11-18). Miały go chronić antyrakiety umieszczone na poligonie w Redzikowie (Radar i jego ochrona, RAPORT-wto 09/2007). Polski poligon nadal jest oferowany Amerykanom. Ewentualna, budząca wiele protestów baza miałaby tam zostać zbudowana najwcześniej w 2018 (Nie będziemy tarczą?, 2009-10-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.