Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA liderem eksportu

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 października 2011

Według raportu Congressional Research Service (CRS), liderem eksportu uzbrojenia w ciągu ostatnich 8 lat jest USA. Suma podpisywanych umów spadła jednak w okresie kryzysu.

Największym odbiorcą uzbrojenia na świecie była w latach 2003-2010 Arabia Saudyjska. Złożyła ona zamówienie na sprzęt o wartości 44,3 mld USD, w tym na prezentowane Eurofightery. Drugie w kolejności Indie kupiły broń za 38,1 mld. Następne na liście to ZEA (18,7 mld), korzystające z bezzwrotnej pomocy USA Egipt (14,4) i Pakistan (13), a także Wenezuela (12,7) oraz Korea Południowa (10 mld USD) / Zdjęcie: Eurofighter GmbH

Raport analizuje eksport w latach 2003-2010 do krajów rozwijających się. Określenie to - według CRS - dotyczy wszystkich państw świata, z wyjątkiem USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Rosji i krajów UE. Dostępne są jednak również dane ogólne.

Wartość podpisywanych umów eksportowych rosła od nieco poniżej 40 mld USD w 2003 (w cenach z 2010), do prawie 70 mld USD w 2008, po czym spadała przez 65 w 2009 do 40,5 mld w ubiegłym roku. Łącznie dało to kwotę 442,9 mld USD. Wartość zrealizowanych dostaw była niższa i wyniosła 304,6 mld USD.

Zdecydowaną większość kontraktów podpisywano z krajami rozwijającymi się. W latach 2003-2006 stanowiły one nieco ponad 63% wartości umów, by w kolejnych 4 latach wzrosnąć do prawie 79%.

Liderem listy eksporterów uzbrojenia jest USA. Państwo to podpisało umowy o wartości 171 mld USD, z czego ok. 60% przypadło na kraje rozwijające się. Na drugim miejscu uplasowała się Rosja z 81 mld USD, przy czym aż 97% tej kwoty dotyczyło reszty świata. Charakterystyczne, że Moskwa rywalizowała z Waszyngtonem na początku omawianego okresu, osiagając nieznacznie tylko gorsze wyniki, jednak od 2007, proporcje te uległy zdecydowanej zmianie na korzyść Stanów Zjednoczonych AP (zobacz: Rekord eksportu uzbrojenia USA.

Kolejne miejsca, według szacunków amerykańskiego rządu, przypadło Francji (37 mld USD), Wielkiej Brytanii (30 mld), Niemcom (22,8 mld), Chinom (15,2 mld) i Włochom (15 mld).Symptomatyczne jednak, że zarówno w przypadku USA, jak i krajów europejskich, udział we wzajemnym eksporcie jest duży i wynosi średnio ok. 40%, co świadczy m.in. o istotnych więziach kooperacyjnych. Z kolei takie kraje jak Rosja czy Chiny lokują zdecydowaną większość swojej produkcji na rynkach rozwijających się.

Jeżeli chodzi o zrealizowane dostawy, liderem nadal okazuje się USA (106 mld USD), wyprzedzając Rosję (44 mld), Wielką Brytanię (31), Niemcy (22,5), Francję (21,5) i Chiny (12,5 mld USD).

Charakterystyczny jest podział wpływów w różnych regionach świata. USA zdecydowanie przewodzą w handlu bronią na Bliskich Wschodzie, co jest również skutkiem podpisania ostatnich, ogromnych kontraktów, związanych z dozbrajaniem państw regionu, obawiających się wzrostu potęgi Iranu.

Z kolei Rosja ma przewagę w krajach dalekiej Azji (bez Japonii, Australii i Nowej Zelandii) oraz Ameryki Południowej, w której w ostatnich kilku latach musi jednak współzawodniczyć z dynamicznie działającą Francją. Największym dostawcą dla krajów Czarnej Afryki są natomiast Chiny, jednak pamiętać należy, że tamtejszy rynek charakteryzuje się bardzo dużą liczbą dostawców i żaden z nich nie przekroczył w nim udziału ponad 25%.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.