Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Marynarka Wojenna RP bez Gawrona

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 24 lutego 2012

Ministerstwo Obrony Narodowej rezygnuje z budowy korwety Gawron i potwierdziło decyzję o nieremontowaniu fregat typu Oliver H. Perry.

Kadłub Gawrona w trakcie technicznego wodowania w 2009. Obecnie ma część nadbudówek. Na projekt rodzimej korwety wydano przez kilkanaście lat 400 mln zł. Są to przede wszystkim koszty niewłaściwych decyzji i braku woli sfinalizowania projektu przez wielu ministrów obrony narodowej

Premier Donald Tusk po dzisiejszym spotkaniu z ministrem obrony narodowej, Tomaszem Siemoniakiem poinformował o zakończeniu projektu budowy korwety Gawron. Premier uznał ten projekt za bezsensowny, pochłaniający duże środki, a nie mający nic wspólnego z obronnością. Korweta budowana jest od 2001, wydano na nią 400 mln zł i w dalszym ciągu jest tylko kadłubem.

Premier mimo oporu w różnych miejscach w marynarce (wojennej) i problemów, jakie wiążą się z przyszłością Stoczni Marynarki Wojennej, utrzymywanie tego wydatku, nawet na poziomie konserwacji, nie ma sensu, dodał również, że nie ma potrzeby budowy i użytkowania dużych maszyn bojowych na Bałtyku.

Wcześniej minister Siemoniak ogłosił rezygnację z remontu fregat typu Oliver H. Perry (Bez remontu pływającego złomu, 2011-11-23).

Wczoraj w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada przedstawicieli BBN, Sztabu Generalnego WP i Marynarki Wojennej RP, poświęcona przyszłości tego rodzaju sił zbrojnych. Posiedzenie było zamknięte, ale dzisiejsze decyzja premiera i ministra obrony narodowej wskazują, że znacząco zmieni się rola floty w polskiej polityce obronnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.