Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test SM-3 Block IB

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 10 maja 2012

Amerykańska agencja obrony antyrakietowej przeprowadziła test przeciwrakiety Raytheon Standard Missile 3 Block 1B. W przeciwieństwie do poprzedniej, dzisiejsza próba zakończyła się sukcesem.

Test (Flight Test Standard Missile-16 [FTM-16] Event 2a) rakiety przechwytującej Raytheon RIM-161C Standard Missile 3 Block IB (SM-3 Block IB) przeprowadzono z wykorzystaniem krążownika Lake Eire (CG 70) z systemem Aegis Ballistic Missile Defense (BMD) 4.0.1 drugiej generacji. Wczoraj o 20:18 (dziś o 2:18 EDT) z Pacific Missile Range Facility w Kauai na Hawajach została wystrzelona rakieta balistyczna krótkiego zasięgu - cel ćwiczebny, który poleciał w kierunku północno zachodnim. Przechwycił ją radar pokładowy krążownika - AN/SPY-1. System Aegis wypracował dane potrzebne do wystrzelenia przeciwrakiety, które przekazywał na bieżąco jej układowi sterowania. W końcowej fazie lotu od ostatniego stopnia przyspieszającego SM-3 oddzieliła się głowica kinetyczna, która przechwyciła cel i uderzyła w niego.

System Aegis BMD 4.0.1 i przeciwrakieta SM-3 Block IB są przystosowane do niszczenia celów o większym zasięgu i wykonujących ograniczone manewry, niż wcześniejsze wersje. Dla zwiększenia zasięgu przechwycenia celu głowica kinetyczna jest wyposażona w czujnik pracujący w dwóch zakresach podczerwieni. Poprzednie, zakończone sukcesem testy MDA prowadziła z wykorzystaniem systemu Aegis BMD 3.6.1 i rakiet przechwytujących SM-3 Block IA. Pierwszy test zmodernizowanego systemu, przeprowadzony we wrześniu 2011, zakończył się niepowodzeniem (Nieudana próba SM-3, 2011-09-03). FTM-16 Event 2a jest 22 zakończonym sukcesem testem z 27 zrealizowanych w ramach programu Aegis BMD.

Przeciwrakiety SM-3 Block IB mają zostać rozmieszczone w 2015 w Rumunii (Umowa USA-Rumunia, 2011-12-30) w ramach rozwijania europejskiego rejonu amerykańskiej BMD. Do 2021 podobne pociski miałyby pojawić się w amerykańskiej bazie w Polsce, a także w Izraelu. Zasięg SM-3 wynosi ok. 500 km, a jej prędkość maksymalna sięga 9,6 tys. km/h.

W system Aegis wyposażonych jest 27 okrętów - 23 amerykańskie i 4 japońskie. Jego producentem jest Lockheed Martin.

W br. mają odbyć się jeszcze 2 testy SM-3 Block IB. Od ich przebiegu zależna jest decyzja o ewentualnym rozpoczęciu produkcji seryjnej rakiet tego typu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.