Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bezzałogowce Seulu

Lotnictwo wojskowe, 08 sierpnia 2012

Koreańskie władze podjęły decyzję o budowie nowego bsl w odmianie bojowej i rozpoznawczej. Opracowanie konstrukcji ma zając 5 lat, a dostawy powinny rozpocząć się w 2021.

101 Song Gol Mae (Duck Hawk) na ruchomej wyrzutni / Zdjęcie: The Chosunilbo

Nowe bezzałogowce mają dysponować silnikami o mocy 150 KM, a więc 3 razy większej niż obecnie wykorzystywane w RQ-101 Song Gol Mae (Duck Hawk). Potencjał technologiczny koreańskiego przemysłu lotniczego pozwala co prawda na produkcję znacznie bardziej zaawansowanych bsl, np. na poziomie General Atomics MQ-9 Reaper, jednak porozumienie zawarte z USA jeszcze pod koniec lat 1970., a dotyczące m.in. masy przenoszonych przez koreańskie latające systemy bojowe pocisków rakietowych (Korea-U.S. missile guideline), ogranicza możliwości produkcyjne do lżejszych bsl.

Nie wiadomo jeszcze, kto otrzyma zlecenie na produkcję nowych bezzałogowców, którego wartość szacuje się na około 440 mln USD. Za faworytów ewentualnego przetargu można uznać Korean Aerospace Industries (KAI) i Korean Air Aerospace (KAA).

Ogłoszone plany budowy bojowych bsl nie są nowe. W przeszłości pojawiały się już informacje na temat prac poszczególnych producentów nad demonstratorami technologii bezzałogowców (Korea buduje uderzeniowy bsl, 2011-11-01). Jeszcze do niedawna Seul rozważał też zakup amerykańskich bsl RQ-4B Global Hawk, które miałyby wykonywać strategiczne zadania rozpoznawcze nad Koreą Płd., zastępując w tej roli wycofywane ze służby U-2.

Pod koniec 2011 południowokoreańskie ministerstwo obrony ogłosiło jednak decyzję o rezygnacji z planów zakupu amerykańskich maszyn (Korea Pd. rezygnuje z Global Hawków, 2011-12-03). Oficjalnie RQ-4B były zbyt drogie. Nieoficjalnie wskazuje się na niechęć Waszyngtonu do dzielenia się z sojusznikiem zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi. W przeszłości zdarzało się bowiem, że Koreańczycy kopiowali część amerykańskiej technologii, opracowując własne systemy bojowe, które nierzadko trafiały też do odbiorców zagranicznych.

Temat nabycia przez Seul nowego modelu bezzałogowca stał się jeszcze bardziej palący, gdy na początku br. północnokoreańskie władze poinformowały o pracach nad własną konstrukcją bojowego bsl (Korea Północna buduje bojowy bsl, 2012-02-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.