Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pistolet dopiero za rok

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 08 sierpnia 2012

Po raz kolejny przełożono zakupy nowej broni krótkiej dla Wojsk Lądowych. Obecnie planuje się, że pierwsze 9-mm pistolety będą zamówione dopiero w 2013.

Przesunięcie zakupów nowoczesnego pistoletu samopowtarzalnego o kolejny rok oznacza, że podstawową bronią krótką do naboju 9 mm x 19 NATO w Wojsku Polski pozostanie wz. 1994 WIST / Zdjęcie: MON

Wojska Lądowe po raz kolejny przesunęły termin zakupu nowych pistoletów samopowtarzalnych do zgodnego ze standardem NATO naboju 9 mm x 19 NATO na przyszły rok. Warto przypomnieć, że koncepcja pozyskania nowej konstrukcji pojawiła się w Wojskach Lądowych 5 lat temu. Na początku bieżącego roku planowano, aby do końca 2012 rozpocząć przetarg i podpisać umowę na dostawy pierwszych kilku tysięcy egzemplarzy broni krótkiej (Nowy pistolet i karabin dla WP, 2012-03-15), przeznaczonych w pierwszej kolejności dla żołnierzy w Afganistanie. O ile określono wymiary i masę pistoletu, o tyle nie precyzowano, jaki mechanizm uderzeniowy - kurkowy czy bezkurkowy - ma zostać zastosowany w poszukiwanej konstrukcji.

W radomskiej Fabryce Broni, przy współudziale WAT i WITU, trwają prace nad nowym pistoletem samopowtarzalnym. Minister obrony Tomasz Siemoniak w towarzystwie rektora-komendanta WAT Zygmunta Mierczyka ogląda makietę nowej broni krótkiej / Zdjęcie: WAT

Przełożenie zakupów oznacza, że pododdziały PKW Afganistan do zakończenia misji w 2014 będą zmuszone do korzystania z dotychczas używanych modeli. Z drugiej strony, dodatkowy rok może być wykorzystany przez radomską Fabrykę Broni na dopracowanie swojego nowego pistoletu samopowtarzalnego, rozwijanego we współpracy z WAT (Nowe pistolety dla WP, 2011-10-08).

Nowa broń ma zastąpić powszechnie używane w Wojsku Polskim pistolety wz. 1964 CZAK i wz. 1983 Wanad do rosyjskiej amunicji 9 mm x 18. Wszystkie pistolety wz. 1994 WIST do naboju 9 mm x 19 z oddziałów bojowych Wojsk Lądowych mają zostać przekazane służbom podległym Inspektoratowi Wsparcia. Wzbudzająca wiele kontrowersji broń pozostanie w użyciu jeszcze przez 2-3 dekady.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.