Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Piąty Skjold przekazany

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 19 listopada 2012

Francuska stocznia DCNS poinformowała dzisiaj o przekazaniu marynarce wojennej Norwegii piątej korwety typu Skjold, Gnist (P965).

Bliźniaczy okręt przekazanej niedawno przez DCNS jednostki, Skudd przyjęty do służby w 2010 / Zdjęcie: DCNS

DCNS jest jednym z 3 przedsiębiorstw zaangażowanych w proces produkcji norweskich korwet. Francuska stocznia występuje w całym przedsięwzięciu jako poddostawca i integrator uzbrojenia. Przy budowie Skjoldów Francuzi współpracują z dwoma przedsiębiorstwami z Norwegii – Kongsberg Defence & Aerospace – odpowiedzialnym za część systemów elektronicznych i uzbrojenie główne oraz Umoe Mandal, które występuje jako główny wykonawca.

Poza samą budową okrętów, DCNS będzie też zaangażowane w proces ich serwisowania oraz wsparcia technicznego (DCNS wesprze Skjoldy, 2012-10-24).

Przekazana w ostatnim czasie korweta, jest piątą którą otrzymała norweska marynarka wojenna. W marcu br., producent przekazał Oslo 4. okręt serii, Glimt (P964) (Czwarty Skjold dla Norwegii, 2012-03-30). Wcześniejsze Skjoldy trafiały do Norwegów w 2011 (Trzeci Skjold wszedł do linii, 2011-07-05) oraz 2010 (Skudd w służbie, 2010-11-04).

Warto przypomnieć, że pierwszy Skjold został przekazany Norwegii jeszcze w 1999. Jednostka była wykorzystywana jako okręt doświadczalny, służący do cyklu prób i badań.

Wedle norweskiej nomenklatury, jednostki typu Skjold są szybkimi korwetami obrony wybrzeża uzbrojonymi w pociski rakietowe NSM Kongsberga (NSM przetestowane, 2012-10-17). Każdy Skjold będzie przenosił po 8 kontenerów z NSM, ukrytymi w wysuwanych na czas odpalenia wyrzutniach. Ponaddto na ich uzbrojenie ma składać się podwójna wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral i działo morskie Oto Melara 76mm Super Rapid.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.