Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

50 mln Euro łapówki za Eurofightery?

Strategia i polityka, 21 listopada 2012

Agencja Reuters dotarła do dokumentu niemieckiej prokuratury z którego wynika, ze EADS wypłaciło austriackim urzędnikom 50 mln Euro łapówki za przychylność w wyborze myśliwców Eurofighter.

Zakup przez Wiedeń europejskich myśliwców, był pierwszym zamówieniem eksportowym konsorcjum Eurofighter GmbH, w skład którego wchodzą brytyjska BAE Systems, EADS Deutschland, włoska Alenia Aermacchi (do stycznia 2012 Alenia Aeronautica) oraz Airbus Military (w momencie zawierania kontraktu hiszpańska EADS-CASA). Wtedy kontrakt postrzegany był jako przełomowy, otwierający rynki innych krajów / Zdjęcie: Eurofighter

Na początku miesiąca prokuratorzy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii wkroczyli do biur EADS i mieszkań pośredników handlu bronią, w związku ze śledztwem podejrzenia o przekupstwo, prania brudnych pieniędzy i oszustw związanych z zawartą przez EADS i Austrię umową na zakup 15 myśliwców Erofighter (Austriacki zakup Eurofighterów unieważniony?, 2012-11-15).

Wewnętrzny dokument przygotowany przez niemieckich prokuratorów, który był podstawą do przeszukań, zakłada, że co najmniej 71,5 mln Euro zostało wypłacone przez menadżerów zależnej od EADS Spółki Vector Aerospace, która posiadała tylko adres pocztowy na skrzynkę odbiorczą w Londynie i konto bankowe. Według prokuratorów, służyła tylko do nielegalnych z prawem promocji.

Z dokumentu do którego dotarł Reuters wynika, że w latach 2005-2008 z tej spółki wypłacono pięciu pośrednikom nie mniej niż 50 mln Euro. W rzeczywistości były to łapówki dla austriackich polityków i urzędników. Dodajmy, że Aerospace Wektor już nie istnieje, a przedstawiciele EADS odmówili komentarza.

Zarzuty o przekupstwo pojawiły się niemal natychmiast po zawarciu umowy. Opozycja wskazywała też, że przyjęty przez rząd offset nie przyniesie korzyści austriackiej gospodarce. Politykiem, który od samego początku zbiera dowody w tej sprawie i ma duży wpływ na rozpoczęcie obecnego śledztwa jest Peter Pilz z partii Zielonych. W latach 2006-2007 przewodził specjalnej komisji parlamentarnej, badającej zarzuty w sprawie nieprawidłowości. Komisja jednak ich nie potwierdziła. Mimo tego Pilz twierdził, że EADS wypłaciło co najmniej 170 mln Euro łapówek.

Austriacki minister obrony powiedział w ubiegłym tygodniu, że jeśli zarzuty się potwierdzą, Austria może wystąpić o unieważnienie kontraktu i wypłatę odszkodowania. Obecny minister gospodarki, który jest odpowiedzialny za offset związany z tym zakupem, zapewnił natomiast, że był pewien, że transakcja nie była czysta.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.