Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sojuz-ST-A wystartował

Astronautyka, 02 grudnia 2012

Z jednodobowym opóźnieniem z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rosyjska rakieta nośna Sojuz-ST-A z europejskim satelitą Pleiades-1B na pokładzie.

Start rakiety nośnej Sojuz-ST-A (lot VS04) nastąpił wczoraj o 23:02 (dziś o 2:02 GMT). 9 minut później oddzielił się od niej blok przyspieszający Fregat. O 23:58 od bloku oddzielił się sam satelita Pleiades-1B.
Do startu doszło przy drugiej próbie. Pierwotnie miał on nastąpić 30 listopada. Wówczas go odwołano z powodu awarii jednego z podzespołów rakiety nośnej, którą szybko usunięto.

Należący do francuskiej agencji kosmicznej CNES, zbudowany przez EADS Astrium, jednotonowy Pleiades-1B ma dołączyć do podobnego satelity – Pleiades-1A, który został umieszczony na orbicie 17 grudnia 2011 (Drugi start Sojuza z Gujany, 2011-12-17). Satelity, które mogą wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 50-70 cm, będą wykorzystywane w celach naukowych, komercyjnych i wojskowych na rzecz Francji i Hiszpanii. Ich resurs jest planowany na 5 lat.

Dzisiejszy start Sojuza z kosmodromu Kourou był czwarty w historii (Trzeci start Sojuza z Kourou, 2012-10-13). Po raz pierwszy rosyjska rakieta nośna wystartowała stamtąd 21 października 2011 (Sojuz z Gujany 20 października, 2011-09-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.