Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Strzelanie z Carlo Bergamini

Marynarka wojenna, 14 grudnia 2012

Na pokładzie włoskiej fregaty typu FREMM, Carlo Bergamini przeprowadzono pierwsze próbne strzelania z armaty morskiej Otobreda 127/64 Lightweight Gun System, zużywając 54 pociski.

W czasie testu sprawdzono wszystkie możliwe kąty ostrzału, zarówno w poziomie…

Próba odbyła się 5 grudnia, jednak nadzorująca włosko-francuski program budowy fregat FREMM agencja OCCAR zdecydowała się na ujawnienie informacji dopiero po uzyskaniu potwierdzenia pozytywnego wyniku testu.

Strzelanie zrealizowano na terenie poligonu morskiego w Zatoce Genueńskiej. W jego trakcie zużyto 54 pociski, co pozwoliło na uzyskanie wstępnych danych dotyczących wpływu prowadzenia ognia artyleryjskiego na strukturę okrętu. Samo działanie zestawu wieżowego zostało zweryfikowane we wcześniejszym etapie, w czasie prób na lądzie.

…jak i pionie / Zdjęcia: OCCAR

Z 21 fregat FREMM planowanych do kupienia przez Paryż i Rzym, 15 reprezentować będzie wariant ZOP lub przeciwlotniczy. Ich główne uzbrojenie artyleryjskie ograniczono do armat kalibru 76 mm (przy jednostkach o wyporności 5800-6000 t). W przypadku włoskiej Marina Militare planuje się jednak zakup 6 okrętów w odmianie wielozadaniowej. Ze względu na chęć zwiększenia potencjału do atakowania celów lądowych, zdecydowano się na armatę kalibru 127 mm, która będzie mogła wykorzystać kierowaną amunicję dalekiego zasięgu Vulcano.

Strzelanie stało się także okazją do przeprowadzenia testu systemu kierowania ogniem, którego wstępną gotowość do działań określono po serii testów stacjonarnych. Kolejne próby tego typu planowane są na wiosnę 2013, zaś pierwsze odpalenie pocisku rakietowego (nie ujawniono, czy chodzi o przeciwokrętowe Teseo/Otomat Mk-2/A czy przeciwlotnicze rodziny Aster) powinno nastąpić jesienią.

Carlo Bergamini został zwodowany w lipcu 2011 i powinien być przejęty do służby w przyszłym roku (z reguły odpalanie uzbrojenia rakietowego następuje dopiero po tym wydarzeniu). Jest to pierwsza jednostka zbudowana we Włoszech, przez co nazwa okrętu stała się jednocześnie nazwą typu wszystkich fregat FREMM Marina Militare. We Francji, z identycznych powodów, fregaty FREMM noszą oznaczenie Aquitaine (Aquitaine odebrana, 2012-11-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.