Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zlecenie na amerykańskiego ambasadora

Strategia i polityka, 02 stycznia 2013

Liderzy Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim (AQAP) wyznaczyli nagrodę za zabicie ambasadora USA w Jemenie Geralda M. Feiersteina – 3 kg złota.

Ambasador Gerald M. Feierstein pełni swoją funkcję od września 2010. Wcześniej służył jako zastępca szefa misji dyplomatycznej w Pakistanie / Zdjęcie: Fox News

Życie ambasadora Feiersteina wyceniono na 3 kg złota, co stanowi ekwiwalent 180 tys. USD. Oferta AQAP jest ważna przez okres najbliższych 6 miesięcy. Dodatkowo islamiści zaoferowali po około 23 tys. USA za głowę każdego amerykańskiego żołnierza zabitego na terytorium Jemenu.

AQAP uznawana jest za najgroźniejszą z regionalnych odnóg organizacji stworzonej przed laty przez Osamę bin Ladena (Zginął Osama bin Laden , 2011-05-02). Za jej lidera uznaje się Nasira al-Wuhayshi’ego. Działa na terenie Jemenu oraz Arabii Saudyjskiej. Jest odpowiedzialna za organizowanie serii ataków i zamachów, których celem byli przedstawiciele władz centralnych oraz jemeńscy żołnierze. Do jednego z największych w ostatnim czasie doszło w październiku 2012. W zorganizowanym ataku rebeliantów na bazę wojsk lądowych w Shuqrah na południu kraju śmierć poniosło co najmniej 14 żołnierzy, w tym kilku oficerów.

W zwalczaniu AQAP aktywną rolę odgrywa USA. Kraj ten jest donatorem sprzętu (np.: Testy jemeńskiego CN-235-300M, 2012-08-20) i pomocy finansowej (Donacje dla Jemenu, 2010-01-13). Amerykańscy instruktorzy szkolą miejscowe siły specjalne (Amerykanie nie będą walczyć w Jemenie, 2010-01-04). Waszyngton dostarcza też danych wywiadowczych i atakuje przywódców AQAP przy wykorzystaniu uzbrojonych bsl (Nieudany atak USA w Jemenie, 2011-05-07).

Ta aktywność czyni z USA jedną ze stron konfliktu w Jemenie i stała się przyczyną wyznaczenia nagrody dla potencjalnych zabójców ambasadora Feiersteina. Zresztą nie byłaby to jedyna próba tego typu. Islamistyczne bojówki atakowały już amerykańską ambasadę w Sanie, m.in. we wrześniu 2008.

Członkowie AQAP byli też współodpowiedzialni za atak na amerykański konsulat w libijskim Bengazi we wrześniu 2012. W jego wyniku zginęło 4 przedstawicieli władz USA, w tym ambasador Christopher Stevens (Raport na temat ataku w Bengazi, 2012-12-19).

Powszechnie uważa się, że atak w Bengazi był wynikiem publikacji w Internecie amatorskiego filmu przedstawiającego w krytyczny sposób Proroka Mahometa (Antyamerykańskie protesty na Bliskim Wschodzie, 2012-09-13). Nieoficjalnie jednak podejrzewa się, że fala antyamerykańskich protestów, jaka przelała się we wrześniu zeszłego roku po całym świecie Islamu, mogła być jedynie pretekstem do przeprowadzenia od dawna planowanej akcji. Warto przypomnieć, że niedługo po zabójstwie ambasadora Stevensa przywódcy Al-Kaidy wezwali muzułmanów na całym świecie do atakowania innych przedstawicieli dyplomatycznych USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.