Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bogota zadaje cios FARC

Strategia i polityka, 18 marca 2013

Członkowie kolumbijskiej jednostki antynarkotykowej przejęli ładunek 3,9 t kokainy. Narkotyki miały służyć do finansowania zbrojnej działalności komunistycznej partyzantki FARC.Realizacja działań operacyjnych przeciwko oddziałom FARC (na zdjęciu prezentacja przejętych w zeszłym tygodniu narkotyków) odbywa się pomimo kolejnych rund rozmów pokojowych prowadzonych w ostatnich miesiącach przez władze w Bogocie i partyzantów / Zdjęcie: Vanguardia

Akcja została przeprowadzona w zeszłą środę, jednak władze poinformowały o niej dopiero w sobotę. Do zdarzenia miało dojść na terenie jednego z południowych dystryktów Kolumbii, Cauca. Wojskowi mieli wdać się w 15-minutową wymianę ognia z członkami FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia). Po ich ucieczce, żołnierze weszli na teren laboratorium służącego do produkcji środków odurzających. Przejęli na jej terenie 3,9 t gotowej do obrotu kokainy oraz zestaw urządzeń i półproduktów służących do produkcji kolejnych partii narkotyku. 

Przejęcie tak pokaźnej wielkości narkotyku wpisuje się coraz dłuższą listę sukcesów, jakie siły rządowe odnoszą w ostatnich latach w walce z działającą od lat 1960. FARC. Duży wpływ na ten stan rzeczy ma wykorzystywanie przez Kolumbijczyków coraz bardziej zaawansowanych systemów bojowych. Chodzi m.in. o nowoczesne środki rozpoznania (Elbit rozpoczął dostawy Hermesów 900, 2013-02-27), dozoru (Kolumbia kupuje Huntery, 2012-11-27) i artyleryjskie (Dostawy LG-1 MKIII do Kolumbii, 2010-01-20). Nie bez znaczenia jest też bliska współpraca Bogoty z amerykańskimi agencjami antynarkotykowymi oraz siłami zbrojnymi (Amerykańskie samoloty w Kolumbii, 2009-08-17).

Odniesiony przed kilkoma dniami sukces strony rządowej powinien stanowić potężny cios dla partyzantów. W ocenie Bogoty, przejęty transport jest jednym z większych, jakie kiedykolwiek wpadły w ręce wojskowych. Jego wartość wycenia się na co najmniej 22,2 mln USD. Co więcej, zajęte laboratorium było w stanie produkować ponad 1 t narkotyków dziennie.

Towar miał być transportowany i sprzedawany na terenie USA i państw Ameryki Środkowej. Uzyskane w ten sposób środki finansowe miały być z kolei przeznaczone na dozbrojenie i utrzymanie oddziałów partyzanckich operujących na terenie południowo-zachodnich dystryktów Kolumbii: Cauca, Valle del Cauca i Nariño.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.