Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chile oferuje Urugwajowi F-5E/F

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 marca 2013

Podczas wizyty w Montevideo delegacja Chile zaoferowała Urugwajowi sprzedaż 12 używanych lekkich myśliwców F-5E/F Tiger III. Miałyby one kosztować 80 mln USD.

Chile chce pozbyć się używanych myśliwców Northrop F-5E/F Tiger III po tym jak odkupiło od Holandii używane myśliwce F-16 (Dostawy holenderskich F-16 do Chile, 2011-04-06). Okazją do zaoferowania 12 samolotów, w tym 2 dwumiejscowych, stały się obchody 100-lecia lotnictwa wojskowego Urugwaju. Do Montevideo przyleciał grupa chilijskich F-5E wspieranych przez latający tankowiec KC-135. W przelocie na odległość ok. 2 tys. km z Punta Arenas samoloty uzupełniały dwukrotnie.

Urugwaj chce kupić samoloty zdolne do atakowania celów powietrznych w ramach programu modernizacji sił zbrojnych. Na razie system obrony powietrznej Urugwaju składa się jedynie z naziemnych radarów Lanza. Poza używanymi myśliwcami oferowanymi przez Chile, władze w Montevideo rozważają możliwość zakupu rosyjskich samolotów szkolno-bojowych Jak-130 lub chińskich L-15.

Oferowane przez Chile myśliwce to zmodernizowane z pomocą przedsiębiorstw izraelskich F-5E Tiger II. Są wyposażone w wielofunkcyjne radary Elta Systems EL/M-2032, wyświetlacze przezierne EL-OP2 oraz nahełmowe wskaźniki celów Dash III. Uzbrojenie chilijskich Tigerów III stanowią kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze Derby oraz Python III i IV.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.