Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Jakub Link-Lenczowski

Pneumatyczne Strzelectwo Terenowe staje się coraz bardziej popularna formą spędzania wolnego czasu, a weekendowe spotkania na strzelnicach gromadzą coraz więcej zwolenników. Grono strzelców mających sportowe zacięcie jest na tyle liczne, aby nadać współzawodnictwu rangę ogólnopolską. Dlatego też sezon 2007 zapowiada się szczególnie ciekawie.

FT1 to najbardziej wymagająca dyscyplina, w której z powodzeniem konkurowali w Morsku polscy strzelcy /Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski

Obok imprez sportowych organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Terenowego (PFTA), zapowiedzianych jest cały szereg lokalnych spotkań, organizowanych przez stowarzyszenia regionalne. Właśnie te lokalne imprezy, odbywające się co weekend na terenie praktycznie całej Polski świadczą o tym, iż strzelanie do metalowych figurek króliczków przestaje być zabawą przeznaczona jedynie dla bardzo wąskiego grona pasjonatów.

Morsko

Najważniejszymi wydarzeniami każdego sezonu są ogólnopolskie zloty strzelców wiatrowych w Morsku koło Zawiercia. Organizowane dwa razy do roku, przyciągają wielu uczestników z kraju i zagranicy. Wiosenna edycja zlotu odbyła się w dniach 19-22 kwietnia pod hasłem Kontynentalne Mistrzostwa Europy FT i HFT Morsko 2007. Patronat nad mistrzostwami objęła PFTA, która zresztą była w tym roku odpowiedzialna za gros przygotowań. W trudnym, lesisto-pagórkowatym, terenie konkurowali ze sobą strzelcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Rosji, Holandii oraz Polski. Zawody były rozgrywane w cyklu dwudniowym. Na zawodników czekały dwa tory po 50 celów każdy. Strzelano zarówno konkurencje FT jak i HFT. W koronnej klasie FT1 (karabinki PCP) zwyciężył Dmitry Afonin (Rosja) wyprzedzając reprezentanta Niemiec Willego Dahma oraz Radosława Rozuma z Polski. Więcej szczęścia mieli rodacy w rozgrywanej równolegle konkurencji HFT. W klasie PCP pierwsze miejsce na podium zajął Piotr Polak, jeden z najbardziej utytułowanych polskich strzelców, na drugim miejscu uplasował się Jarosław Matuszewski, zaś trzeci był Jacek Supłat. Jednak Morsko to nie tylko najbardziej prestiżowe zawody w Polsce. To przede wszystkim zlot, o którym krążą już legendy. To właśnie tutaj zaczęli się spotykać ludzie, którzy tworzyli zręby Strzelectwa Terenowego w kraju. Do dziś atmosfera koleżeństwa i wzajemnej życzliwości sprawia że ludzie z całej Europy zjeżdżają do malowniczego ośrodka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wartym odnotowania jest fakt, że miejsca w okolicznych hotelach rezerwowane są przez miłośników strzelectwa na kilka miesięcy przed imprezą. Sam zlot jest również doskonała okazją na zapoznanie się z nowościami oferowanymi przez producentów. W tym roku Morsko odwiedzili m.in. Walther, Steyr, MTC Optics i znane polskie firmy Kolter, Incorsa oraz Strzelec. Jak co roku na mini strzelnicy można było wypróbować najnowszy sprzęt. Zespoły Wathera i Steyra oferowały również serwis swoich produktów.

Puchar PFTA

Cykl zawodów firmowanych logiem PFTA to pozycja obowiązkowa w kalendarzu każdego strzelca. Do pucharu zaliczane są najważniejsze imprezy obecnego sezonu począwszy od rozpoczynających zawodów Warszawskiego Klubu FT, przez Kontynentalne Mistrzostwa Europy w Morsku, IV Mistrzostwa Łodzi FT/HFT, V Zagłębiowskie Zawody FT i HFT (27 maja 2007), Koronowskie Zawody Strzelań Terenowych (9 czerwca 2007), IV Małopolskie Otwarte Zawody FT i HFT - III Memoriał Adama Frasa Frasińskiego (28 lipca 2007), Pierwszy Puchar Wielkopolski FT i HFT (18 sierpnia 2007) na zawodach Hunter Team Ruda Śląska (8-9 września 2007) skończywszy. Puchar PFTA gromadzi zawodników konkurujących zarówno podczas poszczególnych zawodów jak i w klasyfikacji generalnej.

Laureaci pierwszych zawodów z cyklu Pucharu KSPST /Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski

Inicjatywy lokalne

Obecny sezon obfituje w wiele, organizowanych lokalnie spotkań oraz zlotów. Tego typu imprezy gromadzą zwykle strzelców funkcjonujących w ramach organizacji lokalnych. Ich nieco mniej formalny charakter przyciąga wielu ludzi, chcących rozpocząć przygodę z strzelectwem terenowym. Jest to również okazja dla bardziej doświadczonych strzelców, którzy często mają okazję sprawdzić swoje umiejętności w często nietypowych warunkach.

Dobrym przykładem mogą być, rozegrane w kwietniu, zawody w Czerwonej Górze. Organizatorzy, Grupa Kielecka, zaskoczyła uczestników organizując tor w starym kamieniołomie. Nawet najlepsi strzelcy byli często bezradni, gdy musieli sprostać silnie wiejącemu wiatrowi oraz pokaźnym różnicom wysokości.

Zloty w Morsku gromadzą najlepszych strzelców z całej Europy /Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski

Zawodami z przymrużeniem oka są rozgrywane pod warszawą HHFT (Hardcorowe Hunting Field Target). Dla organizatorów najważniejsza jest bowiem dobra zabawa. Stanowiska oraz cele zostały rozmieszczone w taki sposób, aby dostarczyć jak najwięcej rozrywki uczestnikom. Sportowa rywalizacja jest sprawą drugorzędną. Obecnie popularne stały się również regionalne rozgrywki pucharowe. Krakowskie Stowarzyszenie Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego rozpoczęło 20 maja I Puchar KSPST. Zawody rozgrywane w podkrakowskim Sieprawiu Łyczance są dobra okazją, aby spróbować swoich sił zarówno w FT jak i w HFT. Z racji swojej formuły - promocji strzelectwa terenowego w regionie oraz treningu przed poważniejszymi spotkaniami są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Rok 2007 obfituje w imprezy strzeleckie. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że w obecnym sezonie można się spodziewać znacznie większej liczby zlotów, zawodów i spotkań, niż miało to miejsce w ubiegłych latach. W okresie wiosenno-letnim niemal w każdy weekend odbywają się zawody strzeleckie. Ponieważ liczba grup lokalnych cały czas rośnie, toteż obecnie w większości województw można trafić na zorganizowane grupy ludzi uprawiających pneumatyczne strzelectwo terenowe.

Tekst i zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski


Broń i Amunicja - 03/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.