Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Ireneusz Chloupek

Dostrzegając rosnące znaczenie formacji specjalnych na współczesnym polu walki, 1 stycznia 2006 Kanada, wzorem nowoczesnych sił zbrojnych czołowych państw europejskich, USA i Australii, utworzyła odrębne dowództwo operacji specjalnych Canadian Special Operations Force Command. Wśród jednostek podporządkowanych CANSOFCOM główną siłę uderzeniową stanowić ma, wraz z kontrterrorystyczną JTF2, nowy Kanadyjski Pułk Operacji Specjalnych - Canadian Special Operations Regiment (CSOR).

Atak grup specjalnych z 1st Direct Action Company CSOR /Zdjęcie: CND

Historia sił specjalnych Kanady toczyła się bardzo nierównomiernie i przeplatała z historią tamtejszych wojsk powietrznodesantowych. Po świetnych początkach w okresie II wojny światowej, formacje tego rodzaju bardzo szybko przestały istnieć i na długie lata jedynym łącznikiem między nimi, a sformowaną w 1993 jednostką o specjalności kontrterrorystycznej JTF2, był pułk spadochronowy.

CAR (1968-1995)

Niemal do końca lat 1960. Kanada nie dysponowała żadnymi jednostkami specjalnymi, a spadochroniarze pozostawali organiczną częścią pierwszoliniowych pułków piechoty. Dopiero w 1968 zapadła decyzja o sformowaniu z nich odrębnej jednostki powietrznodesantowej pod nazwą Canadian Airborne Regiment (CAR), która miała kontynuować tradycje FSSF i 1. pułku spadochronowego z okresu II wojny. Nowy pułk z bazą w Edmonton, liczył około 900 ludzi, podzielony był na sztab, szwadron łączności, dwie duże kompanie piechoty spadochronowej: 1er Commando Aeroporte, do którego wcielano żołnierzy francuskojęzycznych, 2nd Airborne Commando, złożone ze spadochroniarzy posługujących się językiem angielskim oraz elementy wsparcia: 1. powietrznodesantową baterię artylerii, 1. powietrznodesantowy szwadron inżynieryjno-saperski oraz mniejsze pododdziały logistyczne. Na początku lat 1970. CAR przeniesiono do CFB Petawawa, a w 1979, po utworzeniu dodatkowego 3 Commando o charakterze mieszanym, pułk stał się rdzeniem nowych sił szybkiego reagowania Kanady, znanym jako Special Service Force.

Operator w mundurze pustynnym, z karabinkiem SFW zaopatrzonym w celownik optyczny Elcan C79 i wskaźnik laserowy AN/PAQ-4C

Poszczególne kompanie spadochronowe pułku (commando) przydzielone były jako wsparcie do trzech głównych pułków piechoty (faktycznie wielkości batalionów): 1 Commando do 22. Pułku Królewskiego (R22R), 2 Commando do Kanadyjskiej Lekkiej Piechoty Księżniczki Patrycji (PPCLI), a 3 Commando do Królewskiego Pułku Kanadyjskiego (RCR). Wydzielone pododdziały CAR brały udział w licznych ćwiczeniach NATO i wielokrotnie w misjach pokojowych ONZ: począwszy od pierwszej na Cyprze w 1974, po zakończoną skandalem służbę w Somalii w 1992/93. Podczas tej ostatniej, świat obiegły zdjęcia przedstawiające kanadyjskich spadochroniarzy zabijających nudę okrutnym znęcaniem się nad młodym Somalijczykiem. Dwóch z nich zostało skazanych w 1994 za torturowanie i pobicie ze skutkiem śmiertelnym czarnego nastolatka, a skandal wywołany rasistowskimi zachowaniami żołnierzy podczas misji o charakterze humanitarnym doprowadził rok później do rozwiązania pułku (...)

JTF2

Dopiero w 1993 w Kanadzie powstała nowoczesna formacja operacji specjalnych, wzorowana na brytyjskich SAS i SBS oraz amerykańskim 1st Special Forces Detachment Delta (CAG), ale podobnie jak ta ostatnia czy polski GROM, ma ona przede wszystkim specjalizację antyterrorystyczną. Stacjonująca w Dweyr Hill Training Centre koło Ottawy jednostka otrzymała nazwę Joint Task Force 2 (JTF2), a poza gotowością do wykonywania zadań specjalnych za granicą przejęła także od Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (RCMP) odpowiedzialność za operacje związane z ratowaniem zakładników w kraju, stając się tam główną jednostką kontrterrorystyczną na szczeblu narodowym. Licząca blisko 300 żołnierzy JTF2 szybko osiągnęła światowy poziom, jej komandosi brali udział w misjach specjalnych w ramach kontyngentów kanadyjskich skierowanych na Bałkany, do Rwandy i na Haiti, a od 2001 kilkudziesięciu uczestniczy w operacjach antyterrorystycznych w Afganistanie i, od niedawna, w Iraku.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 03/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.