Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Andrzej Krugler

Ze względu na specyfikę swoich działań, jednostki specjalne i antyterrorystyczne potrzebują amunicji o różnych, często przeciwstawnych właściwościach. Na przykład nabój musi wykazywać zdolność do penetracji celów twardych, przy jednoczesnym jak największym przekazywaniu energii w celach miękkich i jak najmniejszym odchyleniu toru lotu pocisku po pokonaniu przeszkody, na przykład szyby (jest to szczególnie ważne dla strzelców wyborowych w przypadku konieczności rażenia przez nich z dużej odległości celu znajdującego się za oknem, witryną sklepową).

Ostrzeliwanie bloków żelatyny przez szybę samochodową /Zdjęcie: Andrzej Krugler

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, szwajcarski producent amunicji RUAG Ammotec przygotował nową serię nabojów m.in. 9-mm pistoletowych Action czy 5,56-mm pośrednich Styx. Aby umożliwić polskim formacjom zapoznanie się z tą amunicją, polski dystrybutor M.K. Szuster, przygotował specjalny pokaz, na którym można było naocznie przekonać się o jej właściwościach. W celu jak najlepszej prezentacji możliwości penetracyjnych pocisków, ich zachowanie się w symulowanym ciele ludzkim demonstrowano na blokach żelatyny balistycznej.

9 mm Action

Pokaz rozpoczął się od pokazu amunicji pistoletowej 9 mm x 19 serii Action. W jej skład wchodzą naboje Action 1, 3, 4 i 5. Pierwszy z nich charakteryzuje 100% przekazywanie energii w miękkich celach przy jednoczesnej dobrej penetracji w celów twardych i kombinowanych jak na przykład drzwi samochodowe. Action 3 to uniwersalny nabój służbowy ze specjalnym, nie ulegającym odkształceniu i deformacji pociskiem o wgłębieniu wierzchołkowym, przekazujący 70 procent energii na cele miękkie. Action 4 to amunicja nowej generacji, gwarantująca kontrolowane i ograniczone przekazywanie energii w żelatynie, przy jednoczesnej doskonałej penetracji celów twardych i kombinowanych. Action 5 to nabój zaprojektowany pod kątem działania na cele miękkie.

Przegląd amunicji pistoletowej użytej w pokazie, widoczne są naboje z serii Action 1, 3, 4 i 5 oraz naboje poddźwiękowe (dwa pierwsze z prawej) /Zdjęcie: Andrzej Krugler

Na trzech stanowiskach testowych ustawiono bloki żelatynowe: na pierwszym gołe, na drugim owinięte w tkaninę mundurową, na trzecim znajdujące się za szkłem. Do każdego z nich oddano po jednym strzale amunicją różnego typu, a następnie przecięto wszystkie bloki aby pokazać jak zachował się w celu każdy z pocisków. Do strzelania wykorzystano pistolety SIG Sauer, m.in. P226 i Pro.

Od lewej, efekty działania pocisków na blok żelatyny. Na pierwszym zdjęciu działanie pocisku pełnopłaszczowego: blok został przebity na wylot (pocisk miał jeszcze tyle energii że przebił również deskę i utkwił w kulochwycie), stosunkowo wąski kanał trwały. Na drugim Action 1: pocisk zatrzymał się w połowie bloku oddając cała energię celowi, pozostawił szeroki kanał trwały, nie fragmentował. Na trzecim Action 3: pocisk przeleciał przez całą długość bloku (przebił wprawdzie blok, ale utkwił w desce kulochwytu, nie ulegając ani deformacji ani fragmentacji), pozostawił równy kanał trwały. Na czwartym Action 4: pocisk zatrzymał się w bloku, ale pokonał w nim większą odległość niż Action 1, pozostawił szeroki kanał trwały, nie fragmentował. Na piątym Action 5: bardzo podobny do działania Action 4 /Zdjęcie: Andrzej Krugler

Kolejnym celem testowym była pakiet arkuszy blachy imitujący drzwi samochodowe, tak samo jak poprzednio ostrzelany każdym z rodzajów amunicji z serii Action.

Następnie nadeszła pora na najbardziej obrazowy pokaz. Tym razem jako celu użyto w pełni sprawnego samochodu, w którego środku umieszczono bloki żelatyny imitujące pasażerów. Zostały one ostrzelane zarówno przez szyby jak i przez drzwi, a następnie rozcięte. Dzięki temu można było naocznie przekonać się o wysokiej skuteczności nabojów Action w rażeniu celów miękkich, mimo konieczności wcześniejszego pokonania elementów konstrukcji pojazdu.

Kolejnym ciekawym testem było porównanie skuteczności rażenia opony pojazdu przy ostrzelaniu go zwykłym pociskiem pełnopłaszczowym (FMJ) i pociskiem Action 4 (SHP). Po trafieniu tym pierwszym, powietrze schodziło z opony przez dłuższy czas i długo zachowywała ona właściwości jezdne (co może umożliwić przestępcy ucieczkę czy pozwolić mu staranować blokadę drogową). Po penetracji gumy pociskiem Action 4 powietrze ulotniło się z opony w przeciągu 1-2 sekund, a więc bardzo szybko, ale nie na tyle gwałtownie, żeby stworzyło niebezpieczeństwo utraty panowania nad pojazdem. Jest to bardzo ważna cecha przy zatrzymywaniu pojazdów. W takim przypadku zależy nam na jak najszybszym unieruchomieniu pojazdu, czego nie gwarantuje przebicie opon przy użyciu amunicji pełnopłaszczowej.

5,56 mm Styx

Po pokazie amunicji pistoletowej zaprezentowano możliwości nabojów pośrednich i karabinowych. Pierwszym testowanym był 5,56 mm x 45 Styx z pociskiem ulegającym maksymalnej ekspansji i deformacji w miękkim celu na bardzo krótkim odcinku. Powoduje natychmiastowe obezwładnienie celu przy minimalnym zagrożeniu dla osób znajdujących się w pobliżu celu. Do strzelania wykorzystano karabinek CQB firmy Colt Canada. Masa pocisku Styx wynosi 4,47 g, masa naboju 12,6 g, prędkość wylotowa 890 m/s z 650-mm lufy, współczynnik balistyczny 0,305. Łuska wykonana jest ze stopu miedzi i mosiądzu, z takiego samego materiału jest płaszcz pocisku, zaś jego rdzeń to stop cyny i ołowiu.

Broń wykorzystana do testu amunicji Styx: 5,56-mm karabinek Colt Canada CQB /Zdjęcie: Andrzej Krugler

Broń wyborowa

Ostatnim etapem pokazu była prezentacja amunicji wyborowej. Jako broń testową użyto trzech karabinów w trzech różnych kalibrach: 5,56 mm Colt Canada C8CT, 7,62 mm Accuracy International AW .338 LM Blaser R93 Tactical. Strzelano z użyciem kilku rodzajów amunicji przeciwpancernej i poddźwiękowej do muru ceglanego (dwie warstwy cegieł), szyby pancernej i bloku silnika. Poza pokazem amunicji RUAG, przygotowano również wystawę broni: pistoletów SIG Sauer i CZ, karabinków Colt Canada C8, CQB oraz SFW.

Broń wykorzystana do testów amunicji wyborowej: Na pierwszym planie AI AW, dalej Colt Canada C8CT i Blaser R93 Tactical /Zdjęcie: Andrzej Krugler

Tekst i zdjęcia: Andrzej Krugler


Broń i Amunicja - 03/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.