Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Paweł Kieda

Takie proste zadanie: kupić nóż. Przecież wystarczy wybrać się do sklepu, wybrać, zapłacić i gotowe. Ale czy na pewno w ten sposób dostaniemy to co naprawdę jest nam potrzebne? A co się stanie gdy sprzedawca zechce - w dobrej wierze - pomóc nam przy wyborze? Czy tak naprawdę, idąc do sklepu, wiemy jaki nóż jest nam potrzebny, gdzie i w jakich warunkach przyjdzie nam z niego korzystać?

Wykonanie fałszywego ostrza na różnych klingach /Zdjęcie: Paweł Kieda

Nóż jest narzędziem, bardzo precyzyjnym, a jednocześnie w pewnych granicach uniwersalnym. Przez wielu postrzegany jest jako broń, a osoba nosząca go otrzymuje częstokroć bardzo nieprzyjemną łatkę. Niestety, wybierając nóż musimy również zastanowić się gdzie i jak będziemy go używać oraz jak na widok naszego nabytku zareagują ludzie z naszego otoczenia, zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w pracy.

Od czego zacząć?

Oferta na rynku jest bardzo szeroka, ale nie wszystkie czynności mogą zostać wykonane każdym nożem. Najprostszym przykładem jest kuchnia - we wszystkich domach można tam znaleźć zestaw noży kuchennych. Choć teoretycznie wszystkie czynności można zrobić za pomocą tylko jednego nożna, to jednak odpowiednio dobierając wyspecjalizowane ostrze z zestawu, wykonamy daną pracę znacznie łatwiej, szybciej i dokładniej. Ta sama zasada dotyczy każdego innego noża, choć wiadomo, że nikt nie będzie nosił na co dzień przy sobie całego ich zestawu (jeden do kanapek, drugi do kartonów, trzeci do owoców itd.). Zwykle mamy przy sobie jeden nóż, który musi spełnić wszystkie te wymagania. Pozostaje kwestia priorytetów wykonywanych czynności. Wiadomo, że narzędzie, którym wygodnie obierzemy owoce, może bardzo słabo sprawić się przy cięciu opakowań lub odwrotnie.

Nieco inaczej ma się sprawa z nożami przewidzianymi do wypraw poza miasto, tu duże znaczenie ma również masa zabieranego przez ekwipunku i noszenie ze sobą całego zestawu również nie jest najlepszym pomysłem.

Ale do rzeczy, w pierwszej kolejności musimy podjąć decyzję do jakich działań nóż nam się przyda. Czy będziemy używać go do ściśle określonych czynności, czy też zdecydujemy się na nóż uniwersalny do codziennego użytkowania EDC (Every Day Care). Należy się również zastanowić, gdzie będziemy się z tym narzędziem poruszać. Krótko mówiąc, jeżeli potrafimy powiedzieć, do czego jest nam potrzebny nóż, to możemy spróbować określić również jaki typ będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania:

Fixed, folder czy scyzoryk

W pierwszej kolejności należy zdecydować się, czy potrzebujemy noża o stałej głowni (fixed) czy wystarczy nam folder (nóż składany zwykle z jednym, blokowanym ostrzem, z możliwością otwierania jedną ręką) lub scyzoryk (nóż składany z jednym lub więcej ostrzami lub innymi narzędziami, z blokowanym sprężynką ostrzem głównym otwierany dwoma rękami). Jest to warunkowane zarówno rodzajem wykonywanych prac, jak i otoczeniem w jakim będziemy się poruszać. W mieście stanowczo łatwiej przemieszczać się ze schowanym w kieszeni czy małej kaburce nożem składanym, niż z przytroczonym do paska modelem z ostrzem stałym. Szczególnie, że w wielu folderach klips mocujący umieszczony jest tak, aby tylko on był widoczny na zewnątrz kieszeni, ewentualnie fragment zupełnie nie kojarzony z nożem. Również wyjęcie noża składanego nie wywołuje zbyt dużych sensacji (choć są wyjątki), a czasem wzbudza pozytywne zainteresowanie.

Noże bojowe Cold Steel i Smith & Wesson /Zdjęcie: Paweł Kieda

W czasie wypraw terenowych raczej niewiele osób zwróci uwagę na przytroczony do paska czy ekwipunku nóż. W tym przypadku o wyborze decydują przede wszystkim wymagania dotyczące użyteczności i ergonomii. Sposób noszenia warunkowany jest raczej wygodą, niż warunkami środowiskowymi. Noże z głownią stałą wybierane są zwykle do prac, gdzie wymagane jest użycie znacznej siły (większa wytrzymałość konstrukcji) i przy pracy w środowiskach mocno zanieczyszczonych, mogących mieć znaczący wpływ na sprawność mechanizmu noża składanego.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 03/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.