Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nie będzie Merkavy Mk.V

Wojska lądowe, 23 września 2013

Ministerstwo Obrony Izraela zdecydowało o wstrzymaniu programu budowy czołgu nowej generacji Merkava Mk.V. W zamian będą produkowane i modernizowane czołgi wersji Mk.IV.

Według portalu israeldefense.co, powodem rezygnacji z programu budowy czołgu nowej generacji Merkava Mk.V są oszczędności budżetowe. Po dokonaniu przeglądu planu zabezpieczenia wyposażenia sił zbrojnych MO Izraela oszacowało, że tańsza będzie modernizacja istniejących konstrukcji. Oznacza to kontynuowanie produkcji i modernizowanie czołgów Merkava Mk.IV (na zdjęciu), o czym zresztą zdecydowano już wcześniej (Izrael nadal będzie zamawiał Merkavy, 2013-08-16).

Program rozwoju czołgu podstawowego Merkava Mk.V uruchomiono w 2012. Ministerstwo Obrony sformowało grupę, która miała określić odpowiednie wymagania taktyczno-techniczne. W jej skład weszli przedstawiciele dowództwa armii i przemysłu pancernego. W lipcu ub.r. pojawiły się nawet informacje, że nowy izraelski czołg może być uzbrojony w działo elektromagnetyczne lub laserowe, a jego napęd będzie hybrydowy. Jednak prac projektowych w praktyce nie rozpoczęto.

W grudniu 2012 MO Izraela ogłosiło, że wkrótce rozpoczną się prace nad nową rodziną lekkich maszyn bojowych na bazie czołgu Merkava Mk.IV. Programowi nadano nazwę Rakiya. Nowe pojazdy miałyby być przeznaczone w szczególności do walk w terenie zurbanizowanym i nie mają zastąpić czołgów Merkava Mk.IV i wozów opancerzonych Namer. Odpowiednie wymagania techniczne mają zostać opublikowane w br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.