Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Merkavy IV dla Kolumbii?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 czerwca 2012

Izrael oferuje Kolumbii sprzedaż 25-40 czołgów Merkava IV. Jeśli doszłoby do tej transakcji, byłby to pierwszy eksport czołgów tego typu w historii.

Izraelskie media ujawniły, że w czasie odbywających się w połowie kwietnia w Bogocie rozmów z udziałem ministrów obrony Izraela Ehuda Baraka i Kolumbii, Juana Carlosa Pinzona, jednym z tematów była oferta sprzedaży czołgów podstawowych Merkava IV i bojowych wozów piechoty Namer. W grę ma wchodzić eksport do Kolumbii 25-40 czołgów. Gdyby transakcja doszła do skutku, byłaby to pierwsza dostawa czołgów Merkava odbiorcy zagranicznemu. Wcześniej Izrael eksportował jedynie wybrane komponenty i technologie powstałe w wyniku rozwoju swych czołgów podstawowych. Między innymi modernizując tureckie czołgi M-60 (przed pogorszeniem stosunków z Izraelem Turcja prowadziła też nieoficjalne negocjacje na temat zakupu tysiąca czołgów Merkava III wartych ok. 5 mld USD).

Nie wiadomo, jaka miałaby być wartość ewentualnego kontraktu. Analitycy wyceniają czołg Merkava IV w podstawowej wersji na 6 mln USD. Konkurencyjną dla izraelskiej ofertę miały złożyć Niemcy, proponujące używane czołgi Leopard 2A4 (Kolejna pancerna oferta dla Kolumbii?, 2012-03-02), oraz Francja, oferująca wozy Leclerc pierwszych serii produkcyjnych (Leclerc oferowany Kolumbii, 2010-01-25). Kolumbia interesowała się też indyjskimi Arjunami.

Kolumbia próbuje wzmocnić swe siły zbrojne między innymi ze względu na rywalizację z Wenezuelą, która kupuje w ostatnim okresie duże ilości broni z Rosji (Rosyjska pożyczka dla Wenezueli, 2011-10-07). Jej rywalami są też Brazylia i Chile, modernizujące swe siły pancerne. Kolumbia już wcześniej kupowała broń od Izraela, m.in. samoloty Kfir oraz wyposażenie wojsk lądowych i marynarki. Teraz prowadzi rozmowy m.in. na temat zakupu lotniczych systemów bezzałogowych.

Merkava IV jest najnowszą wersją izraelskiego czołgu podstawowego. Według nieoficjalnych doniesień, jest produkowana w ograniczonych ilościach od końca 2004. Może być wyposażana w system obrony aktywnej Rafael Trophy (Trophy w linii, 2009-08-09). Bwp Namer na bazie podwozia czołgu Merkava IV jest produkowany od 2008. Może przewozić do 12 żołnierzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.