Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze próby Canberry

Marynarka wojenna, 06 listopada 2013

Australijski okręt desantowy typu Canberra, HMAS Canberra (LHD 02), zakończył pierwszy etap prób odbiorczych.

HMAS Canberra (LHD 02) podczas niedawnych prób odbiorczych. Na pokład okrętu wjeżdża jeden z australijskich samochodów ciężarowych rodziny Mack / Zdjęcie: MO Australii

Próby realizowane były na terenie jednego z portów Royal Australian Navy (RAN, marynarki wojennej Australii). Ich założeniem była ocena rzeczywistych zdolności transportowych okrętu. Specjalnie w tym celu przedstawiciele wojsk lądowych udostępnili nieokreśloną liczbę pojazdów wojskowych, w tym m.in. czołgi, transportery piechoty oraz ciężarówki.

Wyniki prowadzonych w ostatnim czasie prób nie są znane. Nieoficjalnie wiadomo, że przedstawiciele odpowiedzialnej za ich organizację rządowej Defence Materiel Organisation (DMO) mieli ocenić potencjał Canberry wysoko, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

W najbliższym czasie LHD 02 czekają kolejne etapy prób odbiorczych, w tym pierwszy realizowany na morzu. Z kolei w pierwszych miesiącach 2014 okręt ma zostać przekazany RAN. Obecnie odpowiedzialność za jego użytkowanie oraz obsługę spoczywa na DMO.

Przypomnijmy, że zgodnie z terminarzem, HMAS Canberra (Wodowanie Canberry, 2011-02-21) ma wejść do służby w późniejszych miesiącach 2014. Będzie to pierwszy z serii dwóch okrętów desantowych typu Canberra. Drugi z nich, HMAS Adelaide (LHD 01) (Wodowanie Adelajdy, 2012-07-05), ma pojawić się w linii w 2016.

Od wiosny trwa też szkolenie przyszłych załóg obu okrętów. Program szkoleniowy realizowany jest na terenie uruchomionego w kwietniu specjalnego ośrodka RAN, mieszczącego się w Mascot, w stanie New South Wales na południowym wschodzie kraju (Centrum szkoleniowe dla Canberry, 2013-04-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.