Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-15SE oficjalnym zwycięzcą w Korei Pd.

Lotnictwo wojskowe, 16 września 2013

DAPA zarekomenduje Boeinga F-15SE do zakupu jako nowy samolot wielozadaniowy dla wojsk lotniczych Republiki Korei.

F-15 Silent Eagle – zwycięzca w konkursie na nowy samolot wielozadaniowy dla wojsk lotniczych Republiki Korei / Zdjęcie: Boeing

Jak donosi dziennik Chosun Ilbo, Defense Acquisition Programme Administration (DAPA) oficjalnie poinformowała opinię publiczną, że zarekomenduje Boeinga F-15 Silent Eagle jako zwycięzcę w konkursie F-X na nowy samolot wielozadaniowy dla Hankook Kong Goon (HKG, wojsk lotniczych Republiki Korei). W pobitym polu zostały Eurofighter (Typhoon poza przetargiem w Korei Płd., 2013-08-18) i F-35A (F-35 odpadnie z koreańskiego przetargu?, 2013-08-16).

Ma to nastąpić podczas spotkania przedstawicieli DAPA z panią prezydent Park Geun-hye, zaplanowanego po zakończeniu święta plonów Chuseok. Ona z kolei ma scedować kwestię formalizacji zakupu na ręce ministra obrony Kim Kwan-jin.

Według oficjalnych informacji Boeing jako jedyny spełnił wszystkie oczekiwania i wymagania, a także warunki finansowe stawiane przez Dowództwo HKG. Kryterium nieprzekroczenia ceny 8,3 bln wonów (7,5 mld USD) za 60 nowych samolotów było jednym z najważniejszych w koreańskim przetargu.

Co ciekawe, w ostatnich dniach znowu pojawiły się głosy podważające wybór F-15 Silent Eagle (Korea nie chce F-15SE?, 2013-08-13). Pod koniec sierpnia 15 byłych głównodowodzących HKG wystosowało do prezydent Park Geun-hye list, w którym napisali, że z punktu widzenia zdolności obronnych kraju najważniejsze jest posiadanie wielozadaniowych samolotów bojowych stealth. Ich zdaniem warunki przetargu, promujące ofertę za najniższą cenę, spowodowały, że wybrano konstrukcję o własnościach stealth najgorszych z proponowanych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.