Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35 odpadnie z koreańskiego przetargu?

Lotnictwo wojskowe, 16 sierpnia 2013

Boeing i Eurofighter spełniły wymagania ceny nowych samolotów wielozdaniowych, stawiane przez rząd w Seulu. Lockheed Martin poinformował, że nie może podać jednoznacznych warunków finansowych.  

Brak możliwości określenia ceny jednostkowej może być przyczyną porażki F-35 w koreańskim przetargu / Zdjęcie: US Air Force

Z Korei Pd. napływają kolejne informacje na temat przetargu na nowe samoloty wielozadaniowe. Dziś dziennik Korea Times donosi, że nie tylko Boeing, producent F-15 Silent Eagle (Korea nie chce F-15SE?, 2013-08-13), ale także konsorcjum Eurofighter spełniło kryterium ceny, wynoszące 8,3 bln wonów (7,5 mld USD) za 60 nowych samolotów.

Jedynym przedsiębiorstwem, które nie spełnia warunków finansowych stawianych przez Seul jest Lockheed Martin, oferujący F-35A Lightning II. Powodem niemożliwości jednoznacznego określenia ceny samolotów jest fakt, iż wciąż równolegle odbywa się ich produkcja seryjna i prowadzone są próby (Koreańskie problemy F-35, 2013-07-30).

Zgodnie z założeniami przetargu, koszt samolotów ma wagę zaledwie 15%, jednak kontrakt zostanie przyznany producentowi, który zaoferuje najniższą cenę. Rzecznik  agencji ds. zamówień wojskowych (DAPA) Baek Youn-hyeong potwierdził, że co najmniej jeden oferent spełnił kryterium cenowe, jednak odmówił podania dalszych szczegółów.

Teraz, razem z przedsiębiorstwami, które spełniły kryterium cenowe, przechodzimy do następnego etapu konkursu – dodał Baek Youn-hyeong. Co ciekawe, DAPA twierdzi iż dalszej ocenie zostaną poddane wszystkie 3 konkurujące konstrukcje, jednak kontrakt zostanie zawarty tylko z tymi oferentami, którzy zmieszczą się we wspomnianej wyżej cenie.

DAPA ma ocenić propozycje przed kolejnym spotkaniem komitetu ds. wyboru nowego samolotu wielozadaniowego, któremu przewodniczy minister obrony Kim Kwan-jin. Na jego posiedzeniu, w przyszłym miesiącu, zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie wyboru zwycięzcy.  Możliwe jest jednak, że konkurs zostanie anulowany i rozpisany od nowa, jeżeli negocjacje cenowe nie przyniosą efektów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.