Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przetarg w Korei Pd. zostanie powtórzony

Lotnictwo wojskowe, 24 września 2013

Wszystkie wskazuje na to, że przetarg na 60 nowych samolotów wielozadaniowych dla wojsk lotniczych Korei Pd. zostanie powtórzony.

Zgodnie z harmonogramem anulowanego dziś przetargu proces wdrażania do służby 60 nowych samolotów wielozadaniowych, które zastąpią przestarzałe F-5E i F-4E (na zdjęciu) w jednostkach Hankook Kong Goon powinien rozpocząć się w 2017. Termin nowego konkursu nie został jeszcze wyznaczony, co oznaczać będzie opóźnienie względem poprzednich planów  / Zdjęcie: MO Korei Pd.

Rząd w Korei zadecydował, że mimo spełnienia wszystkich wymagań stawianych w procedurze przetargowej, Boeing F-15SE Silent Eagle nie będzie nowym samolotem wielozadaniowym Hankook Kong Goon (HKG, wojsk lotniczych Republiki Korei) (F-15SE oficjalnym zwycięzcą w Korei Pd., 2013-09-16). Powodem są własności stealth, niezbyt dobre w porównaniu z F-35 i niewystarczające do zapewnienia przewagi nad nowymi myśliwcami z ChRL (Korea nie chce F-15SE?, 2013-08-13).

Decyzja została podjęta dziś, po spotkaniu przedstawicieli Defense Acquisition Programme Administration (DAPA) z ministrem obrony Kim Kwan-jin. Jak wiadomo, w konkursie w Korei Pd. startowały 3 samoloty: Boeing F-15 Silent Eagle, Eurofighter (Typhoon poza przetargiem w Korei Płd., 2013-08-18) i Lockheed Martin F-35A (F-35 odpadnie z koreańskiego przetargu?, 2013-08-16).

Kręgi przemysłowe postrzegały konkurs jako starcie dwóch gigantów z USA. Zwycięstwo któregokolwiek z nich spowodowałoby jeszcze silniejsze zacieśnienie relacji Seulu z Waszyngtonem. Według niektórych obserwatorów dowództwo HKG preferowało F-35.

Ponowne rozpisanie przetargu będzie trudnym zadaniem dla DAPA. Źródła zbliżone do przemysłu twierdzą, że DAPA powinna obniżyć nieco wymagania co do własności stealth, aby konkurencja była bardziej wyrównana. Z kolei zaostrzenie kryteriów stealth spowoduje, że można będzie zaskarżyć jego transparentność.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.